fbpx

קורס צמחי מרפא

קורס צמחי מרפא, מתאים גם כקורס העשרה! רק במכללת כרכור, עושים הכל כדי שתצמחו

עולם צמחי המרפא מעניין אותך? רוצה להכיר לעומק את דרכי השימוש השונים בצמחים? לדעת לטפל באמצעותם במגוון מחלות ובעיות? צמחי מרפא הינם תחום המתפתח כיום בעולם, המשלב בין רפואה מערבית לרפואה מסורתית, שכן צמחי המרפא שימשו את בני האדם משחר ההיסטוריה במעגלי החיים השונים. ההתעניינות באורח חיים בריא הכוללת שימוש בצמחי מרפא, תזונה טבעית, התפתחות אישית, פעילות גופנית ועוד, תפסה תאוצה גדולה בעשורים האחרונים והיא נמצאת כיום בשיאה. זו ההזדמנות שלך לקריירה טיפולית מקצועית בתחום רפואת הצמחים, תחום ייחודי ומרתק המתפתח מאוד ובו קיים ביקוש רב למטפלים מקצועיים.

פגישת ייעוץ חינם! השאירו פרטים לתיאום פגישה >>

מה זה צמחי מרפא?

רפואת צמחים מערבית – פיטותרפיה, משלבת בין רפואה מערבית לרפואה מסורתית.

השימוש בצמחי מרפא לצרכי ריפוי ואיזון קיים ומוכר בתרבויות רבות, הודות להשפעתם הישירה של החומרים הפעילים המופקים מהצמח על איכות חיי המטופל, כמו גם על בריאותו הפיזית והנפשית.
לאורך אלפי שנות ניסיון, הצטבר ידע מקיף אודות הפעילויות של כל אחד מהצמחים, המינונים המומלצים, התוויות נגד, אופני בישול וגידול רצויים, ושילובם עם צמחים אחרים.

צמחי המרפא הם בעצם המקור לחלק גדול מהתרופות המערביות הידועות לנו כיום כגון אספירין, מורפיום ועוד. יתרונם הגדול הוא בכך שבניגוד לתרופות בהן יש חומר פעיל אחד אשר בודד מהצמח ולכן עלול לגרום לתופעות לוואי, בצמח השלם בצורתו הטבעית ישנם מגוון חומרים אשר מגנים מפני תופעות הלוואי ובעלי פעילות סינרגטית להשגת טיפול מיטבי.

הביקוש ההולך וגובר לתחליפים טבעיים לתרופות המערביות, לשם טיפול ללא תופעות לוואי ולעיתים קרובות אף יעיל יותר, גרם לרפואת צמחי המרפא להתפתח ולהפוך לתחום מוביל המתבסס הן על מחקרים מודרניים והן על ידע מסורתי.

ייחודו ויתרונו של המטפל בצמחי מרפא הינו בעובדה כי הוא מוכשר לתת מענה מדויק ומקצועי לתופעות הלוואי של אורח החיים המודרני.
אורח חיים זה מתאפיין בלחץ נפשי מתמשך, ריבוי משימות וגירויים, ציפייה ליעילות מקסימלית, זיהום סביבתי הולך וגדל, התרחקות מערכים ומאפיינים חברתיים-שבטיים, רדיפה אחרי הישגים חומריים, העצמת מושג האינדיבידואליזם, ניתוק ובדידות.
כל אלה מהווים גורמים משפיעים ומרכזיים להתפתחות רוב הבעיות הבריאותיות מהם סובל האדם בעולם המודרני, כמו: מחלות לב וכלי דם, השמנת יתר, סכרת, מחלות אוטואימוניות שונות, סרטן לסוגיו ועוד.

על תכנית הלימודים

קורס צמחי מרפא במכללת כרכור הינו מהמקיפים והמעמיקים בתחום אשר שם דגש על ההיבט הקליני של הטיפול בצמחי מרפא ועל הידע הטיפולי מעשי, ובכך מקנה לבוגרים את היכולת לבנות תכנית טיפול מותאמת אישית לכל מטופל, התמודדות עם פתולוגיות מורכבות, מעקב ותמיכה במטופלים ועוד.

תכנית הלימודים כוללת הכרות מעמיקה עם עולם צמחי המרפא, עם חומרים פעילים, ידע מסורתי ומודרני, קונטרה-אינדיקציות בטיפול למטרת הכשרת יועצים בקורס צמחי מרפא. בניית פורמולות צמחיות תוך ראייה הוליסטית של מכלול בעיותיו של המטופל בהתאמה למערכות הגוף השונות. דגש על הבנת התהליך ודרך החשיבה העומדת מאחורי האסטרטגיה הטיפולית שנבחרה. התוכנית כוללת גם התנסות מעשית ברקיחות טבעיות וטעימות צמחי מרפא.

תעודה והסמכה

למסיימים בהצלחה את הקורס, תוענק תעודת ‘השתתפות בקורס בצמחי מרפא’ מטעם מכללת כרכור.

לאלו המחפשים התמקצעות ייחודית בתחום לדרגת הרבליסט קליני, ישנה תכנית הרבליסט קליני

תעסוקה בתחום

תחום רפואת הצמחים הינו תחום ייחודי המתפתח מאוד בשנים האחרונות. כיום קיימת מגמה עולמית לאורח חיים בריא הכולל תזונה טבעית בשילוב צמחי מרפא, פעילות גופנית, התפתחות אישית ועוד.
בסיום הלימודים משתלבים הבוגרים בקליניקות הפרטיות ובמוסדות טיפוליים שונים מתחומי הרפואה המשלימה והמשולבת. כמו כן, חלק מהבוגרים מנהלים קליניקות עצמאיות ומצליחות.

פגישת ייעוץ חינם! השאירו פרטים לתיאום פגישה >>

נושאי הלימוד והיקף הלימודים

 • מבוא לרפואת צמחים, היסטוריה ופילוסופיה
 • דרכי השימוש השונות: טינקטורות, חליטות, תחליבים, שמנים, קרמים, משחות ועוד.
 • פיטוכימיה – החומרים הפעילים בצמחים והשפעתם
 • הפעילויות השונות של צמחי המרפא
 • סיורי צמחי מרפא
 • פתולוגיות שונות על פי מערכת הגוף

היקף תכנית הלימודים

120 שעות אקדמיות
30 מפגשים, פעם בשבוע

למה ללמוד במכללת כרכור?

 • לימודים באווירה כפרית ומשפחתית
 • חוויית לימודים מעשירה וייחודית
 • מנחים מקצועיים בתחום
 • תכנית לימודים מקיפה ומקצועית
 • ליווי ותמיכה בתהליך התפתחות אישי
 • ידע עיוני לצד התמחות מעשית מקיפה

מושגים מקצועיים הרבליסט קליני

מטפל מומחה העוסק בתחום רפואת הצמחים, מומחה לשימוש בצמחי מרפא מערביים כאמצעי טיפולי.

שופכים מים רותחים על הצמח, מכסים ומניחים אותו לכ- 15-20 דקות. מסננים ושותים. ניתן לשתות את החליטה חמה או קרה. חשיבות כיסוי החליטה היא לשמירה על החומרים הפעילים – בעיקר השמנים האתריים אשר הינם חומרים נדיפים. החליטה מתאימה לחלקי צמח רכים ועדינים, כמו תפרחות, עלים וזרעים.

משרים את הצמח בתוך סיר עם מים, מביאים לרתיחה וממשיכים לבשל על אש נמוכה במשך חצי שעה עד שעה, תלוי בצמח. מרתח מתאים לחלקי הצמח הקשים – כמו שורשים, קליפות ופירות קשים.  מסננים ושותים. ניתן לשתות את המרתח חם או קר.

מיצוי צמחי מרפא בתמצית כוהלית נוזלית – זו תערובת של מים ואלכוהול, ביחס ידוע מראש לכל צמח. משרים את הצמח בתערובת זו לתקופה של כשלושה שבועות לאחריה סוחטים אותו, מסננים, ומעבירים לבקבוק אטום. הטינקטורה נוחה מאוד לשימוש ולאחסון: בעלת חיי מדף ארוכים- היא מקבעת את פעילותו הרפואית של הצמח לתקופה ארוכה, טעמה חזק אולם ניתן למהול אותה בכל נוזל שהוא.

בתרופות הקונבנציונליות ישנו חומר פעיל אחד אשר בודד מצמח המרפא, ואילו בצמחי מרפא נעשה שימוש בצמח השלם, כך שישנם חומרים המגנים מפני תופעות לוואי אשר יכולות להתעורר ע”י שימוש בחומרי הצמח המבודדים. כמו כן, בשימוש בצמח השלם קיים סנרגיזם, כלומר, חומר פעיל אחד בצמח השלם מחזק את הפעילות של חומר פעיל אחר באותו צמח.

שאלות נפוצות ומידע מקצועי

מה ההבדל בין צמחי מרפא ושמנים אתריים?

שמנים אתריים הם שמנים נדיפים המופקים מחלקי הצמח השונים כגון פרחים, עלים, גבעולים ושורשים. הם מצויים בתוך בועיות סגורות העטופות במעין ממברנות הנמצאות בחלקים ובריכוזים שונים בצמח. שמנים אתריים משמשים בשיטת טיפול הנקראת ארומתרפיה אשר לרוב  פועלת  דרך מגע פיזי או הרחה.

צמחי מרפא כוללים רכיבים רבים נוספים אשר נמצאים בצמח ונותנים לו את יכולת הריפוי שלו כמו:

 • סיבים – סוג של פחמימות אשר גוף האדם אינו מסוגל לעכל ולכן משמשים לטיפול המערכת העיכול, לשיפור היציאות וחיזוק אוכלוסית החיידקים הטובים.
 • אלקלואידים – חומרים בעלי עוצמה המשפיעים על מערכת העצבים כמו הרגעה, המרצה, אלחוש.
 • טאנינים – חומרים מכווצים העוזרים באיחוי פצעים ונותנים טעם עפיץ בפה המוכר מפירות בוסר או יין אדום.
 • פלבנואידים – נוגדי חימצון רבי עוצמה המגנים על רקמות הגוף ובעיקר על כלי הדם.

אולי יעניין אותך גם...

אירועים במכללת כרכור

תלמידים שצפו בעמוד זה, התעניינו גם בקורסים נוספים

פגישת ייעוץ חינם! השאירו פרטים לתיאום פגישה >>

לפרטים נוספים ולקביעת פגישת יעוץ אישית

לפרטים נוספים וקביעת פגישת ייעוץ לחצו כאן >>