fbpx
ליווי רוחני למוות, מכללת כרכור - בואו ללמוד מקצוע מלא משמעות

ליווי רוחני למוות

המוות הוא וודאי, ועם זאת רוב בני-האדם מסרבים להכיר בו ולחשוב עליו. מחלה קשה שאינה ניתנת לריפוי, מפגישה את האדם עם הבלתי נמנע, עם עובדת-מותו בצורה אינטנסיבית וישירה, מפגש שמעורר רגשות חזקים כמו; אימה, חרדה, ייאוש וחוסר אונים. המלווה הרוחני, מכיר ברגשות אלה, מעניק לאדם משענת ותמיכה כדי שילמד לנשום ולהכיל אותם, ומאפשר הכרות עם דרכים נוספות לחיות עם עובדת המוות הקרב. המלווה מעורר סקרנות, פתיחות ומוכנות לעבור לשלב הבא.

עיקר העשייה בליווי רוחני למוות היא הקשבה אמפטית והכנסתה של האהבה לתוך הדיאלוג המתפתח עם האדם הנתון במשבר. זוהי הקרקע המאפשרת ביטוי, התעוררות וצמיחה של עולמו הפרטי של כל אחד ואחת המעורבים בתהליך. זהו המקום שבו ניתן לדברים החשובים באמת לכל אדם, על פי אמונותיו, תרבותו ואורח חייו לבוא לידי ביטוי ומימוש רגע לפני שיהיה מאוחר מדי.

מה זה ליווי רוחני למוות ?

המוות הוא הזדמנות לצמיחה רגשית ורוחנית; הוא שעון מעורר להתבוננות על מערכת היחסים שלנו עם החיים – ולהבין מה חשוב לנו באמת. זאת הזדמנות, מצד אחד כפויה, אך גם נדירה, שניתן להשתמש בה כדי לחיות בטוטאליות רבה יותר, להגשים כמיהות וחלומות ולאפשר פרידה מהעולם בנחת. המלווה הרוחני מצטרף לאדם, למשפחתו וקרוביו, ומעניק לו מרחב מקודש להתבוננות ולתהליך פרידה ממקום שלם ובטוח.

בליווי הרוחני אנחנו מצטרפים לאדם ברגעי הקושי של מחלה כרונית, קשה או סופנית, חוברים אליו בזמן המשבר המתלווה לתהליכים של סוף החיים ופטירה של אדם אהוב. הליווי הרוחני למוות נותן  מענה לחיפוש אחר המענה הרוחני אותו מבקשת נפש האדם בשלב המעבר המשמעותי הזה.

הלווי הרוחני מזכיר לנו את קיומה ונוכחותה של הרוח בחיינו. באמצעות חיבור לחלקים הרוחניים שלנו אנו מבקשים להשתחרר מהלפיתה של חיי החומר והרגש ולאפשר צמיחה והתפתחות מתוכם. זוהי מערכת יחסים בין-אישית באמצעותה מסייע המלווה הרוחני למלוּוֶה למצוא את המשאבים הרוחניים שלו ולהתחבר אליהם, כך שאלה יסייעו לו לצמוח מתוך הקשיים הנובעים מהמשבר אותו הוא עובר.

בליווי רוחני אנחנו מבקשים לספק לאדם ולמעגל התמיכה שלו, מרחב מוגן בו הוא יכול לשהות עם השאלות המתעוררות ובאותה העת להזמין את הקול הפנימי שלו להתגלות ולבוא לידי ביטוי באמצעות נתינת תוקף להקשר הרחב של סיפור חייו.

בליווי הרוחני נגייס את הכוחות הרוחניים של האדם שיאפשרו לו להתייחס לקושי, לסבל, לכאב וגם למוות כאל הזמנה לחיות חיים של מודעות, מתוך עולם הערכים שלו בזמן שנותר.

המלווה הרוחני נמצא עם האדם כדי לשוחח על החלטות סוף החיים, כדי לכתוב צוואת מורשת, לסלוח, להתפלל, למדוט, או להעניק הילינג מרגיע – בעיקר לסייע לו שיחיה במלאות נפשית ורוחנית עד נשימתו האחרונה.

על תכנית הלימודים

הקורס מתבסס על בניית תפיסת עולם רוחנית הבאה מתוך התעמקות והתמודדות עם רעיון המוות, שאלות על המסתורין הקשורות לעזיבת הנשמה את הגוף הפיזי והתמודדות עם שאלות הנוגעות לחיים אחרי המוות.

מאחורי כל שינוי בחיינו מסתתר מוות קטן, שחרור, התמודדות עם נטיות ,מערכת אמונות ודעות, והתמודדות עם כאב מסוגים שונים :פיסי, רגשי, חברתי או רוחני. חווית המוות והנוטה למוות בפן הארכיטיפי היא חוויה משותפת לכל מי שנוטה למוות, הקורס מכוון בעיקר ללווי הנוטים למות, ויחד עם זאת  הוא בונה חוסן נפשי ויכולת לעזור לאנשים להתאושש ממצבי מעבר שונים בצורה מלאה ובריאה יותר.

הקורס מקנה כלים גם מתוך עולמות המיינדפולנס מתוך הכרה והבנה כי מדיטציה ונשימה מודעת בשיטת המיינדפולנס מאפשרת הנכחה, הרפיה ורגיעה עמוקה, דבר התומך בהתמודדות של הנוטה למות עם נסיבות חייו וההתכוננות לזמן המעבר אל העולם הבא ובנוסף מאפשרת למלווה לפתח עוצמה פנימית לעמוד מול סיבלו של האחר, ואת היכולת לתת  תמיכה מתאימה בכל רגע נתון בתהליך.

הקורס נועד להקנות ללומדים ידע תאורטי וכלים מעשיים לליווי האדם הנוטה למות. הוא מביא תכנים ממגוון רחב של נושאים מעולם הליווי הרוחני למוות כגון: תהליכי פרידה ואובדן ,תהליך המוות והידיעה על המוות המתקרב, התפתחות ופיתוח מודעות עצמית למודעות קולקטיבית, כתיבת סיפורי חיים וצוואת מורשת ,מיילדות נשמה והמסוגלות ללוות את אלה המצויים בשלבי מעבר.

הלימודים מתייחסים לכל מעגל ההשפעה סביב המוות – עולמו של הנוטה למות, תמיכה במלווה של הנוטה למות, בני המשפחה, הקהילה והחברה.

השיעורים יכללו שיחות ושיתוף מניסיון הנוכחים, מדיטציה, תרגול טכניקות אנרגטיות, פעילות אמנותית, והקניית ידע.

למה ללמוד במכללת כרכור?

 • אווירת לימודים אנרגטית ומעשירה
 • חוויית לימודים ייחודית ואיכותית
 • כיתות קטנות ויחס אישי חם
 • הכשרה מקיפה ועמוקה
 • סגל הוראה מקצועי, קשוב ומנוסה
 • קורס המקנה תהליך התפתחות אישי
 • בניית ארגז כלים רוחני לטיפול
 • הבנת תהליכי גוף-נפש
 • כלי לשילוב עם תחומי המגע השונים

נושאי הלימוד

 • מבוא והיכרות
  המפגש עם המוות כארכיטיפ אוניברסלי לצד המפגש האישי אתו.
 • מהי עזרה מתאימה?
  המפגשים בחיינו עם כאב וסבל.
 • על תהליך המוות
  הידיעה על מוות מתקרב, מוות שמגיע ב”הפתעה”, המצב הגופני, נפשי ורוחני של ההולך למות
 • 5 הרבדים של ההתמודדות לפי קובלר–רוס
  התכחשות, כעס/פחד, משא ומתן, דיכאון וקבלה. על מה אנחנו מדברים עם הנוטה למות? על תקוה? תפילה?
 • כתיבת צוואה
  צוואת מורשת וצוואת ירושה
 • תהליכי פרידה, פחד, אובדן, הרפיה, סליחה
 • תהליכי קבורה והתייחסות למוות בתרבויות שונות
  והכיוון החדש: לווי קהילתי ובחירה של צורת קבורה.

 

היקף תכנית הלימודים

40 שעות אקדמיות
10 מפגשים, פעם בשבוע

 

תעודה והסמכה

למסיימים בהצלחה את הקורס תוענק ‘תעודת השתתפות בקורס ליווי רוחני למוות’ מטעם מכללת כרכור.

 

אירועים במכללת כרכור

לפרטים נוספים ולקביעת פגישת יעוץ אישית

לפרטים נוספים וקביעת פגישת ייעוץ לחצו כאן >>