fbpx

אנרגיה ובדיקות שרירים

לפני שנים רבות, בהחלט רבות, התוודעתי לתחום טיפולי הנקרא “מוח אחד”.
תחום זה הוא רחב ומקיף במיוחד במגוון הטכניקות והגישות בהן הוא עושה שימוש. הוא מכיל פילוסופיה ומדע. גוף ופסיכולוגיה. אנרגיה וחומר. עיסוי, באך והילינג. תורשה, דורות, גלגולים, מטאפורות, רגשות, רפואה סינית והודית, צ’קרות ותרגילים טיבטים. נוירופסיכולוגיה ומיתוסים. ועוד קצרה היריעה מלהכיל. אולי בשל מורכבותו, הוא פחות מוכר לקהל הרחב. (אחת ההתפצלויות של תחום זה, המוכרת יותר, היא הקינסיולוגיה הטיפולית והחינוכית).

מה שמייחד עבורי את מוח אחד יותר מכל גישה טיפולית שפגשתי בחיי, היא השימוש בבדיקות השרירים. בדיקות השרירים היא טכניקה יוצאת דופן ביכולת שלה לזהות עולם ומלואו במישור התת מודע והטכניקה הזו מגיעה מתחום הנקרא TFH) (Touch For Health).

מהן בדיקות השרירים?
בדיקות השרירים מאפשרת לזהות את טונוס השרירים השונים בכל תנועה שלהם. מדוע לבדוק טונוס? כדי לדעת האם זורמת מספיק אנרגיה בשריר הנבדק. הטונוס אינו קשור בכמה חזק או מאומן השריר אלא כמה כוח התנגדות יש לו בתנאים מסוימים. ישנן כ-14 בדיקות בסיסיות, כמספר המרידיאנים ברפואה הסינית. כל שריר ותנועה מייצגים איבר פנימי כלשהו וכל איבר מיוצג ע”י מרידיאן. בנוסף לכך, הרגשות השונים שיש לנו, משפיעים על תפקודי איברים שונים בגופנו. כלומר, משנים את כמות האנרגיה הזורמת באיברינו. למעשה כל אבר הוא רצפטור לרגשות ספציפיים.

כיצד מבצעים בדיקות שרירים?
לגופנו יכולת תנועה המתאפשרת, בין היתר, בעזרת השרירים והמפרקים. בכל תנועה שאנו עושים, אנו משתמשים בקבוצת שרירים מסוימת. אם ברצוננו לבדוק כמה אנרגיה יש בשריר מסוים, אזי יש לעשות תנועה המפעילה את אותו השריר. במנח של קצה טווח התנועה, הנבדק מאפשר לבודק להפעיל כוח קטן ביותר כנגד כיוון התנועה. באופן המאפשר לבדוק את יכולת התנגדות השריר לכוח שהופעל עליו. כשהשריר אינו יכול לעמוד בהתנגדות, אנו למדים על חוסר האנרגיה בשריר. כשהשריר נותר בחוזקו אזי אנו למדים כי יש מספיק אנרגיה להתנגדות וזה בעצם כתוצאה מאנרגיה מספקת בשריר/איבר/מרידיאן/רגש וכד’

מדוע חשוב כל כך להכיר את בדיקות השרירים?
אקדים ואומר כי בווודאי אנו מסכימים כי כל מערכות הגוף והנפש עובדים בקשר האחת עם השנייה. גם מערכות הגוף, בפני עצמן, עובדות בשיתוף זו עם זו. אין מערכת עצמאית שאינה מושפעת ומשפיעה על מערכות אחרות. בכל אירוע שאנו קולטים, בתוכנו או מחוצה לנו, החושים או מערכות שונות בגוף אחראיות להעבירו אל המוח והמוח מקדד את פרטי ההתרחשות בהתאם ליכולותיו הפלאיות כמובן. קידוד זה מוגדר במוחנו בהגדרות שונות. הגדרות אלו מקבלות פרשנות שאנו נותנים, בהתאם לאמונותינו, חינוכנו, תרבותנו וכד’. לפרשנות שנתנה יש תגובה. תגובה כימית ונוירולוגית, רגשית והתנהגותית… כל תגובה שהיא, משפיעה ומשנה את התנהגות הגוף. הנשימה, הדופק, וכד’. בתוך כך גם מתח/טונוס השרירים משתנה. כל השינויים האלו מתאפשרים הודות לאנרגיה המצויה בגופנו וזורמת במרידיאנים. ללא אנרגיה זו, שינויים אלו לא יוכלו להתרחש. למשל כשאנו מושפעים מקליטה של צלילי מוסיקה נעימים אנו יכולים להרגיש רוגע ונועם וכך הנשימה והדופק ישתנו וכמובן גם מתח/טונוס השרירים. בכל מקרה הגוף צורך אנרגיה לכל פעולה. אגב, אפשר לדמות את האנרגיה כמצבר. כמה כוח יש לי במאגר האנרגיה/במצברים לביצוע כל הנדרש עבורי לקיום? כאן נכנסות בדיקות השרירים. ככל שהאדם עייף/חולה/מוטרד/כואב, כך שריריו מתכווצים. כלומר יש פחות אנרגיה בשרירים. זה קורה באופן טבעי ובלתי רצוני. כמו כן, מתוך בדיקות השרירים ניתן לדעת גם על המקום הרגשי בו האדם מצוי וכן על תפקוד האיברים השונים בגוף. אז אם נשאל שוב את השאלה “מדוע לדעת לקרוא את השריר?” התשובה היא- כדי לדעת כמה אנרגיה יש בכל איבר בגופנו בזמן נתון. לדעת מה מקומו הרגשי של האדם ביחס לנושא ספציפי בזמן נתון. לדעת מה רשום ומקודד במוחו של האדם ללא תלות באיזה מקצוע רכשנו, בדעותינו ובשיפוטנו את מקומו של האחר. זה לכשעצמו ראוי שיקרה. ואם יש דרך וכלי שכזה, אז ראוי שנשתמש בו. לא כך?

אחד השימושים הנפוצים בבדיקות שרירים-
בדיקות אלרגיה. ניתן לזהות איזה חומר מחליש או מחזק את הגוף. למשל ע”י הנחת מזון, תמצית ארומאטית או תמצית באך על הלשון או על הטבור, בזמן בדיקת שריר מסוים, נוכל לדעת האם החומר מחליש או מחזק את האדם. הבדיקות שהבודק עושה לנבדק, עוקפות את הרמה המודעת. טונוס השרירים אינו ניתן לשינוי על ידי החלטה או חדר כושר. כשיש מתח כלשהו השרירים מגיבים באופן בלתי רצוני ותת מודע. כך שכל הבדיקות למעשה מקבלות את תשובותיהן דרך הרמה התת מודעת ובלתי תלויה במטפל/בודק. תארו לעצמכם אדם המשתתף בתחרות הרמת משקולות ושריריו מחוטבים וחזקים. רגע לפני התחרות, מודיעים לו ידיעה על כך שמישהו מבני ביתו התקשר ובקש שיתקשר דחוף. משהו קרה. כמה אנרגיה וכוח יעמדו לרשותו באותו הזמן? האם הוא ירים את המשקולות בדיוק כמו לולא ניתנה לו ההודעה? יתכן כי הוא יקבל כוחות חזקים יותר מתוך זעם או תסכול (הרבה אנרגיה מתועלת) ויתכן כי לא יוכל להרים את המשקולות כפי שעשה זאת בזמן אחר (המון אנרגיה מוסטת). סביר ביותר להניח שהאירוע החיצוני ישפיע במהרה ויהפוך לפנימי ובכך ישפיע על הרגשות שלו ואלו בוודאי ישפיעו על טונוס השרירים וכך הלאה.
מבחינתי, בדיקות השרירים הם המכשיר המדויק ביותר והקרוב ביותר למה שמתרחש בעולמו הפנימי והתת מודע של הנבדק ומכאן חשיבותם ועוצמתם.

מה נקבל מהשימוש בטכניקה?
הדבר הראשון והחשוב ביותר, היא היכולת לדעת מה קורה בתוך גופו של הנבדק. הדבר הנוסף, חשוב לפחות כמו הראשון, זו היכולת ליצור קשר עם הרובד התת מודע. בכך לדעת מה קורה ומה מצוי במערכת האנרגיה של הנבדק, ברגע נתון בנושא ספציפי. נתונים אלו דינאמיים. תשובות שקיבל הבודק בזמן בדיקה לגבי מה חלש אצל הנבדק, עשויות בהחלט להשתנות בפגישה הבאה לאחר שבוע. זה מאפשר לדעת האם התמציות שבחרתי לנבדק אכן מתאימות לו. האם מזון כלשהו מחליש או מחזק את הנבדק וכך ניתן לבדוק איזה רגשות פעילים תחת מחשבה ואירוע ספציפיים. גם אם האירוע התרחש בעבר הרחוק.
בדיקות השרירים הם דרך מצוינת לשמור את האקולוגיה הגופנפשית של האדם ובכך למעשה תמיד לכבד את מודל עולמו של האחר.

כותבת המאמר, שולמית לב ארי, מטפלת רב תחומית.
מלמדת קורס EFT כח המשיכה במכללת כרכור, ומרצה בנושאי מודעות אינטגרטיבית וחשיבה טיפולית, אם השיטה -Therapoint

לפרטים נוספים ולקביעת פגישת יעוץ אישית

לפרטים נוספים וקביעת פגישת ייעוץ לחצו כאן >>