fbpx

עונת החורף והשימוש בצמחי מרפא

בחורפים האחרונים אנו חשופים לכמות גדולה יותר של מחלות, השפעות קשות יותר, זמן המחלה ארוך יותר ומלווה בליחה ובשיעול שנמשך מספר שבועות.

כפי שאתם כבר יודעים בודאי, לשפעת אין טיפול תרופתי, וגם על החיסון יש מחלוקת. לכן, בעידן של היום, עלינו לקחת אחריות על גופינו, כבר במהלך חודשי הקיץ, ולדאוג להרגלי תזונה נכונים, לפעילות גופנית המשפרת את זרימת הדם, ולשעות שינה מספיקות. בנוסף, אם איבחנתם בחולשה במערכת החיסונית (בצורת מחלות חוזרות ונשנות למשל) ניתן ליטול צמחי מרפא שתפקידם לתמוך ולהזין את מערכת החיסון. (כמובן שאם החלטתם לנסות טיפול בצמחי מרפא חשוב לפגוש מטפל בתחום, לעבור איבחון ראשוני ולקבל טיפול המתאים לכם).

  1. ASTRAGALUS MEMBRANAOSUS זהו אחד הצמחים החשובים ביותר ברפואה הסינית המסורתית, על פי הרפואה הסינית אסטרגלוס פועל במרידיאנים של הטחול והריאות. הוא צמח שמחזק את ה- wei qi – מושג המקביל למה שמכנים כיום כמערכת החיסון. הצמח מגביר את ייצור האינטרפרון בגוף, והוא בעל פעילות אנטי וויראלית ויש ביכולתו למנוע התפתחות מחלות זיהומיות. ניתן ליטול את הצמח בתמצית נוזלית או בכמוסות.
  2. SAMBUCUS NIGRA – סמבוק שחור צמח זה מחזק ומביא להכנתה של מערכת החיסון כנגד עשרה זנים של וירוס השפעת. הוא בעל השפעה אנטי ויראלית ומשפעל את מערכת החיסון. צמח זה מתאים לטיפול במחלות דרכי הנשימה. ניתן ליטול את הצמח בתמצית נוזלית או בחליטה.

במידה ולא הספקתם להכין את גופכם לחורף והמחלה מופיעה, נבחר בסוגי צמחים אחרים. במצב זה, יש ליטול צמחים המעוררים ומוציאים את מערכת החיסון למלחמה בהתייחס לשלב המחלה – חום – קור.

להלן מספר צמחים המתאימים לטיפול בהופעת המחלה:

1) SAMBUCUS NIGRA מתאים לטיפול גם כמניעה וחיזוק המערכת החיסונית, גם כמייזע ומוריד חום וגם לטיפול במחלות דרכי הנשימה.
2) ECHINACEA PUR/ANG – אכינצאה צמח זה בעל אפקט המגביר פעילות חיסונית. בעת נטילת הצמח יש עלייה בפעילות הפאגוציטית בצורה משמעותית. בנוסף הצמח מעורר את מערכת החיסון “ומוציא” אותה למלחמה כנגד מחולל המחלה. לצמח פעילות אנטי – ויראלית, אנטי – חיידקית ואנטי – פטרייתית. צמח האכינצאה בטוח לחלוטין לשימוש. עדיף לשימוש בתמצית נוזלית. (הצמח אסור לשימוש במחלות אוטואימוניות).
3) BAPTISIA TINCTORIA – בפטיסיה צמח זה בעל פעילות אנטיבקטריאלית חזקה ביותר הוא צמח המתאים לכל סוג של זיהום. ניתן ליטול בתמצית נוזלית. ( לא לשימוש במחלות אוטואימוניות)
4) THYMUS VULGARIS – בת קורנית (טימין) צמח זה מכיל מרכיבים פעילים רבים שפעולתם המשולבת אחראית לפעולתו הרפואית של הצמח. השמן הנדיף thymol בעל השפעה חיובית על תיפקודי ההפרשה והפעולה השרירית בסמפונות ובמקביל הוא בעל אפקט מחטא. השמן הנדיף הוא בעל פעילות מכייחת ואנטי-ספזמודית. הצמח בטוח לשימוש ומיועד למצבי ברונכיטיס אקוטית או כרונית ולשיעול המלווה בליחה. מומלץ לשימוש בתמצית נוזלית או בחליטה. במאמר זה שאפתי לשתף אתכם ביעילותם ובעוצמתם של צמחי המרפא. כולי תקווה שבפעם הבאה שתבקר אתכם השפעת תשקלו טיפול זה.
כמטפלת וכמנחה אני מאמינה בטיפול ההרבליסטי, ונוכחתי לגלות שלא בכל מצב יש צורך באנטיביוטיקה או בטיפולים תרופתיים אחרים, שבשימוש בלתי רגיש בסופו של דבר עלולים להחליש את הגוף. מאידך, ישנם מצבים אקוטיים בהם ללא ספק יש צורך מיידי בטיפול רפואי קונבנציונלי, לכן אני מציעה להיוועץ עם מטפל מוסמך ולהחליט מהו הטיפול היעיל ביותר, כאשר ההתייחסות היא אינדבדואלית לכל מטופל. ועד שניפגש, אפשר להתענג על חליטת סמבוק עם מספר עלים של טימין, כפית דבש ומקל קינמון. באותה הזדמנות, נחזק את המערכת החיסונית ונתחמם עד שהשמש תבצבץ מבעד לעננים.

חורף חמים,

הילה גבאי.
מעסה, הרבליסטית נטורופתית (N.D)

כותבת המאמר, הילה גבאי, נטרופתית N.D מרכזת מגמת עיסוי במכללת כרכור.
למידע נוסף עברו לעמוד לימודי צמחי מרפא>>

לפרטים נוספים ולקביעת פגישת יעוץ אישית

לפרטים נוספים וקביעת פגישת ייעוץ לחצו כאן >>