מטפל ומטופל

קורס מדריכי רכיבה טיפולית

תכניות רב שנתיות
מגמות לימוד

מהי רכיבה טיפולית?

מהות הטיפול בקורס מדריכי רכיבה טיפולית הוא הקשר בין המטפל, המטופל והסוס. הייחוד של הטיפול ברכיבה הוא שבכל טיפול שזורים החלקים הפיזיים והרגשיים והקשר "גוף – נפש" מקבל ביטוח והתייחסות מלאה. הטיפול נוגע בצרכים הפיזיים של המטופל בעזרת השתלבות המטופל בתנועת הסוס ונהיגתו. הצרכים הרגשיים מועברים על ידי עבודת המטפל וחווית הטיפול.

אוכלוסיית המטופלים
טיפול ברכיבה מתאים לאלו המבקשים עזרה בנושאים פיזיים, רגשיים וחברתיים, והינו טיפול הוליסטי אשר רואה באדם מכלול של גוף ונפש. טיפול ברכיבה ידוע בתרומתו הרבה בקרב אוכלוסיות הסובלות מבעיות כגון: בעיות קשב וריכוז, בעיות התנהגות, היפראקטיביות, בעיות תקשורת, ביטחון עצמי נמוך, תסמונות נוירולוגיות שונות ועוד.

התפתחות התחום
תחום הטיפול ברכיבה מתפתח בעולם כולו ונמצא בתנופה בישראל.
הממסד הרפואי אימץ בחום את התחום וממליץ במקרים רבים על טיפול ברכיבה. קופות החולים ומשרד הביטחון ממליצים וממנים טיפולים ברכיבה.

יתרונות המקצוע
המטפל בקורס מדריכי רכיבה נהנה מכלי טיפולי עוצמתי המשלב בו זמנית טיפול פיזי רגשי ואתגרי בסביבה חווייתית או בטבע. התפקיד כולל קשר אישי ובלתי אמצעי עם המטופל ומשפחתו, אתגר אינטלקטואלי המשלב קשר עם מגוון אנשי מקצוע: פסיכולוגים, פיזיותרפיסטים, מאבחנים דידקטיים ועוד, וכן חוויה של גידול, טיפוח ורכיבה על סוסים וכן שותפות בעבודת צוות בחווה.

למי מיועדת התוכנית
התוכנית מיועדת לאלה הרואים עצמם כעוסקים בתחום הטיפולי בדרך שונה ויצירתית הנעזרת ברכיבה, קשר וטיפול בסוס. לאלה המעוניינים לעסוק בתחום מרתק המבוסס על קשר אנושי וחם הנותן מענה לבעיות פיזיות ונפשיות, ולאלה הרוצים להיות שותפים למסע מרתק אל נפש האדם המתחיל המכרות מעמיקה ומיוחדת עם עצמם דרך העבודה עם הסוס.

על הלימודים
קורס רכיבה טיפולית מועבר הן בכיתת הלימוד והן בשטח. סגל המנחים מגיע מעולם הרכיבה ומהאקדמיה, והידע שצברו המרצים לאורך השנים פותח בפני משתתפי הקורס עולם של טיפול, של עזרה הדדית ושל שיקום יכולות.
הקורס, הנמשך שנה, כולל בתוכו את קורס 'מדריכי רכיבה לימוד' ומחבר בין עולמות הרכיבה והטיפול בשני נתיבים מקבילים:

לימודים מעשיים: קורסים בהדרכת רכיבה, הכרת הציוד והאביזרים הייעודיים לרכיבה טיפולית, תפקוד כמובילים וכעוזרים, אימוני סוסים לרכיבה טיפולית, שיטות לטיפול במגוון אוכלוסיות בעלות צרכים מיוחדים, לקויות למידה או קשיים חברתיים ורגשיים.

לימודים עיונים: שיעורים נבחרים באנטומיה, בפסיכולוגיה, בפתולוגיה, בפיזיותרפיה, ביציבה ובפגיעות רגשיות וחברתיות; פרקים נבחרים מעולם הרכיבה, הווטרינריה, הפרזול, והממשק; הדרכת רכיבה לפרטים ולקבוצות.
כמו כן משתתפים מדריכי הרכיבה הטיפולית לעתיד בסטאז' מודרך בחוות "מרכז תלמים" בקיבוץ מגל .

שעות הלימודים
קורס רכיבה טיפולית נמשך שנה, והוא מתקיים אחת לשבוע במסגרת יום לימודים מלא.
בנוסף, ייערכו ימי לימוד מרוכזים.

תנאי סף והטבות לנרשמים לקורס
על המשתתפים בקורס להיות בני 21 ומעלה, בעלי בריאות תקינה וללא עבר פלילי. המועמדים המתאימים ימלאו שאלון ויעברו ריאיון אישי.
ההשתתפות בקורס רכיבה טיפולית דורשת עמידה במבחן רכיבה וממשק. במידת הצורך תידרש עמידה ברמת רכיבה מינימלית (במסגרת
בית הספר או באופן עצמאי).
פטורים והנחות ניתן לקבל בהצגת תעודות קודמות, כמו גם בהמלצתם של אנשי מקצוע מתחומי הרכיבה או הטיפול.
ניתן לקבל הנחות בגין הרשמה מוקדמת או לעוברים מקורסים אחרים.

לפרטים נוספים ולהרשמה:
משרד המכללה 04-6377716

"לעלות על הסוס" – קורס מדריכי רכיבה טיפולית

אירועים קרובים

אולי יעניין אותך גם...