לימודי קונסטלציה משפחתית

"החיים הם זרם אינסופי, וכל אדם נעגן בזרם שאליו הוא משתייך. אין הוא יכול להינתק, לא מאבות אבותיו, לא ממי שהולידו אותו ואף לא מצאצאיו שיבטיחו את המשכיותו.  היותך מעוגן בתוך שושלת השתייכות כזאת אינו דומה לרישום סמלי באילן יוחסין. משמעו לחוש בגופך את נוכחותם של הוריך, של סביך, ולחוש שגופך עצמך חי בגופם של ילדיך". (פרופסור יולנדה גמפל)

 

הקונסטלציה המשפחתית הינה שיטה טיפולית שפותחה על ידי הפסיכותרפיסט הגרמני ברט הלינגר בשנות השמונים. גישה זו, המושתתת על לימודי הפסיכואנליזה, פסיכודרמה, גשטאלט והטיפול המשפחתי, מתבססת על ההבנה המערכתית והבין-דורית, לפיה כל קושי או דפוס בעייתי – יתכן שהם קשורים למקור טראומטי קדום יותר שגרם לחוסר-איזון במערכת המשפחתית. בתהליך הקונסטלציה נעמיד במרחב את המשפחה וגורמים נוספים הקשורים למערכת כמו רגש, תחושה או נושא מסוים. המטופל/מונחה יבחר ייצוגים מוחשיים או נציגים מתוך הקבוצה שייצגו את הפרטים במשפחתו. דרך החוויה של ה'כאן ועכשיו', העולה אצל הנציגים, מהדהד הלא-מודע המערכתי ונחשפת הדינמיקה המשפחתית החבויה. התנועה המתרחשת שואפת להגיע לפתרון, להשלמה ולהכרה. כך ה"ריקוד" החדש, המתהווה דרך הקונסטלציה, יביא לשינוי במערכת כולה.

בקורס זה יחוו המשתתפים, מתוך התנסותם האישית, את כוחה של ה'העמדה המשפחתית' במרחב ואת עוצמת התכנים הלא-מודעים העולים מן השדה המערכתי דרך הזדהותם של הנציגים עם הדמויות במשפחה. הקורס יהיה מורכב הן מהתנסויות חווייתיות אישיות, והן מתרגול מעשי של המשתתפים תוך כדי הטמעת הרעיונות התיאורטיים המנחים את העבודה ומעמיקים את הבנת הדינאמיקות הפועלות בקונסטלציה המשפחתית.

 

מנחת הקורס: סיון בשן פלג, מ.א. פסיכותרפיסטית, בעלת תואר שני בפסיכותרפיה אינטגרטיבית מאוניברסיטת Middlesex, אנגליה, בוגרת מכון Chiron לפסיכותרפיה גופנית אינטגרטיבית, אנגליה.

עוסקת בקונסטלציה מערכתית/משפחתית כ-15 שנים, למדה אצל ישי גסטר, מייסד בית הספר ללימודי הקונסטלציה המערכתית בישראל

מלמדת ומדריכה במגמת הפסיכותרפיה גופנית-הוליסטית, מכללת כרכור

מרצה אורחת בקורס 'מין, מגדר ומיניות' לתואר שני בעבודה סוציאלית, אוניברסיטת בן-גוריון

מתמחה בטיפול ממוקד-גוף בטראומה בשיטת Somatic Trauma Therapy

*בעבודתה הקלינית – הפרטנית, הזוגית והקבוצתית – שמה דגש רב על העברה הבין-דורית של הטראומה ולהיבטיה הגופניים-רגשיים כפי שהם באים לידי ביטוי הן ביחסים הבין אישיים והן בנפשו הפנימית של המטופל/ת בהווה.

אירועים במכללת כרכור

תלמידים שצפו בעמוד זה, התעניינו גם בקורסים נוספים