תמונה לאתר פליאו

תזונת פליאו

קהילת הפליאו בעולם כולו ובישראל, תופסת תאוצה, בשל ההצלחות הרבות שלה בקרב מטופלים רבים שהבריאו ממחלות והצליחו לעשות שינוי משמעותי בבריאותם ובמשקלם.
הביקוש מצד המטופלים הולך וגדל אולם אין מספיק מטפלים בתזונת הפליאו! בואו להיות הראשונים שיובילו את היישום והטיפול בתזונת הפליאו

תכניות רב שנתיות
מגמות לימוד

קורס ראשון מסוגו ומעמיק במיוחד ללימוד תזונת פליאו

מהי תזונת פליאו?

השם פליאו הוא קיצור של התקופה הפליאוליתית, הקרויה גם תקופת האבן, שנמשכה החל מלפני כשניים וחצי מליון שנה ועד לפני כעשרת אלפים שנה, עם תחילת עידן החקלאות. במשך כל תקופה זו חי המין האנושי בקהילות של ציידים-לקטים.
התזונה של אבותינו הקדמוניים רלוונטית לנו כיום כי הגנטיקה משתנה לאט. במשך מליוני שנים גופנו ומערכת העיכול שלנו הורגלו למזון מסוים, אליו מותאם גופנו.
בעשרת אלפים השנים שחלפו מאז החל עידן החקלאות, הגנטיקה שלנו כמעט ולא השתנתה, כך שלמעשה גם אם אנו אנשים סופר-מודרניים בחברה טכנולוגית ופוסט-חקלאית, גופנו עדיין בעל גנטיקה של ציידים-לקטים. בהתאמה, גם התזונה האופטימלית בעבורנו היא תזונה הדומה לזו של האדם הקדמון. תזונת הפליאו נעזרת בנתונים מתחומי הסוציולוגיה, הארכיאולוגיה והגנטיקה, אך מבוססת בעיקר על ההתפתחויות האחרונות והמחקרים פורצי הדרך בתחומי המדע, הרפואה והבריאות.
תזונת הפליאו מבוססת על כמה עקרונות פשוטים – התמקדות במזונות עשירים בנוטריאנטים, המנעות ממזונות המכילים רעלנים ומאוכל מעובד, התמקדות במזון טבעי ושאיפה לגמישות ומגוון בתזונה.
קהילת הפליאו בישראל ובעולם כולו מתרחבת ומתחזקת כל הזמן וכובשת עוד ועוד אנשי מקצוע מתחומי הרפואה, התזונה והכושר.

מטרת הקורס

מדובר בקורס ראשון מסוגו בארץ שיקנה הבנה מעמיקה ויכולת טיפולית עוצמתית לאור ההתפתחויות והתגליות החדשות ביותר בעולם המדע והרפואה.
הקורס שם דגש קליני חזק ומיועד להכשיר אתכם להיות המטפלים המובילים בתזונת הפליאו בישראל. זאת תוך מתן כלים אבחוניים וטיפוליים יעילים ופשוטים ליישום עבור המטופלים.

תוכנית הלימודים

זהו קורס שנתי במהלכו נתוודע לפרוטוקולים טיפוליים רבים המתאימים למגוון רחב של בעיות רפואיות ומחלות וביניהן: תזונה דלה בפחממות ועשירה בשומנים (LCHF), תזונה קטוגנית, פרוטוקול שיקום מעי, תזונה לתזונה אוטואימונית (AIP), פרוטוקול אנטי-היסטמיני, תזונה דלה בעמילן (SCD), תזונה לרגישים לסיבים (FODMAP), פרוטוקול ד"ר וולש, תזונת פליאו לטבעונים וצמחונים ועוד.
מעבר להתאמת מזונות לאדם, נלמד כיצד להדריך מטופלים בבישולים וכיצד לגשת למתכונים, צורות הכנת מזון והתארגנות עם מזון בריא, בהתאמה לאורח החיים של האדם.

נושאי הלימוד

 • ההיסטוריה של התזונה ושל מדעי הטיפול בתזונה
 • ניפוץ מיתוסים נפוצים של הקהל המקצועי והכללי על תזונה ובריאות
 • נוטריאנטים ואנטי-נוטריאנטים במזון
 • אבחון מתקדם בשילוב בדיקות רפואיות אובייקטיביות
 • הכרות עם מגוון פרוטוקולים טיפוליים
 • טיפול במגוון רחב של מחלות ומצבים בריאותיים
 • תרגול קליני
 • יצירת תפריטים בהתאם לאורח חיים והעדפות מיוחדות
 • תזונה אופטימלית במעגלי החיים השונים

דרישות מוקדמות

הקורס מיועד למטפלים בעלי רקע מוקדם בתזונה: נטורופתים, דיאטנים וכו', ובסיום הקורס תוענק להם תעודת יועץ לתזו
יחד עם זאת, ישנה אפשרות למתעניינים בתזונת פליאו שאינם באים מתחום התזונה להצטרף לקורס, אולם לא תינתן להם תעודה.

הקבלה לקורס מותנית בפגישת ייעוץ.

תעסוקה בתחום

קהילת הפליאו צומחת וזקוקה למטפלים בעלי הבנה מקצועית בתחום, והמודעות לגישת התזונה הזו צומחת כל הזמן. למצטיינים לא תחסר עבודה במגזר הפרטי.

מושגים מקצועיים

נוטריאנטים

שם כולל לחומרי הזנה טבעיים שכולל ויטמינים, מינרלים, שומנים חיוניים, חומצות אמינו חיוניות ופיטוכימיכלים. זוהי הגדרה חדשה ורחבה יותר שמרחיבה את הדגש על ויטמינים ומינרלים בלבד.

אנטי נוטריאנטים

חומרים טבעיים או סינטטים  אשר פוגעים במעי או מפריעים לספיגת נוטריאנטים. ישנן כמה קבוצות של אנטינוטריאנטים אשר חלקן מוכרות וחלקן פחות בינהן – לקטינים פרולמינים, אגלוקטינים, מעכבי פרוטזות, חומצה פיטית, גלוקוסינולטים (גויטרוגנים) ועוד

מעי דליף

מעי דליף הוא שם כוללני למצב בו חומרים שונים חודרים מתוך המעי הדק אל מערכת הדם והלימפה. מצב זה נפוץ מאוד במערב ומהווה גורם תורם להרבה מחלות דלקתיות ואוטואימוניות.

כולסטרול

כולסטרול הוא חומר מתחלב (שמחבר חומרים שומניים עם חומרים מסיסי מים) כולסטרול הוא חומר חיוני לבריאות ונמצא בכל תא ותא גוף. יש הרבה בלבול בנושא של כולסטרול. מה שנקרא כולסטרול בבדיקות הדם הוא בעצם ליפופרוטאינים שהם תערובת של חלבונים, שומנים וכולסטרול.

שאלות נפוצות ומידע מקצועי

 • פליאו זה לאכול כמו האדם הקדמון? אבל האדם הקדמון מת בגיל 35

 • האם צמחונים וטבעונים יכולים לאכול פליאו?

 • בפליאו אוכלים או לא אוכלים מוצרי חלב?

אולי יעניין אותך גם...

אירועים במכללת כרכור

תלמידים שצפו בעמוד זה, התעניינו גם בקורסים נוספים