קורס מבוא לפסיכולוגיה

קורס מבוא לפסיכולוגיה מקנה לתלמידים מושגי יסוד בפסיכולוגיה ומסייע להם לפתח מיומנויות חשיבה והתבוננות, למידה ויישום של הידע. בזכות התכנים הנלמדים בקורס יכולים המטפל ברכיבה, הפסיכותרפיסט ההוליסטי ומטפלים אחרים להבין טוב יותר את הצרכים, את המבנים האישיותיים ואת הדפוסים של מטופליהם.

הקורס מופיע כחלק משיעורי החובה במגוון מסלולי לימוד במכללה, אך בשונה מקורסים מקבילים במסגרות אקדמיות – התכנים בו מוגשים באופן ייחודי, יצירתי ומעורר השרא

להציץ לתוך הנפש: יסודות המבנה הפסיכולוגי של האדם

קורס מבוא לפסיכולוגיה מקנה לתלמידים מושגי יסוד בפסיכולוגיה ומסייע להם לפתח מיומנויות חשיבה והתבוננות, למידה ויישום של הידע. בזכות התכנים הנלמדים בקורס יכולים המטפל ברכיבה, הפסיכותרפיסט ההוליסטי ומטפלים אחרים להבין טוב יותר את הצרכים, את המבנים האישיותיים ואת הדפוסים של מטופליהם.

הקורס מופיע כחלק משיעורי החובה במגוון מסלולי לימוד במכללה, אך בשונה מקורסים מקבילים במסגרות אקדמיות – התכנים בו מוגשים באופן ייחודי, יצירתי ומעורר השראה.

להעשיר את הידע, להבין את הנפש

משך הקורס הוא 160 שעות אקדמיות. חלקו הראשון מוקדש להיכרות עם מושגי יסוד בפסיכולוגיה, בעוד שחלקו השני מציג מגוון גישות ושיטות טיפוליות ונוגע גם בפסיכופתולוגיה. בין מגוון הנושאים הנדונים בקורס:

 • היסטוריה של הפסיכולוגיה – הצגת שאלות פתוחות בפסיכולוגיה; הפסיכולוגיה כמדע
 • פסיכולוגיה פיזיולוגית – הכרת מערכת העצבים, סוגיית תורשה וסביבה, מבנה המוח
 • למידה – יסודות ההתניה הקלאסית והלמידה החברתית
 • קוגניציה – אפיוני אינטליגנציה ובניית זיכרון
 • פסיכולוגיה התפתחותית – התפתחות פיזיולוגית, קוגניטיבית, רגשית, מוסרית וחברתית
 • פסיכולוגיה חברתית – פיתוח עמדות, תהליכים קבוצתיים, משיכה בין-אישית ואלטרואיזם
 • תיאוריות אישיות – עיקרי התיאוריה הפסיכואנליטית, גישות פסיכואנליטיות מאוחרות
 • מדידה והערכה – עריכת מבחנים פסיכולוגיים ואישיותיים, ביצוע ריאיון קליני
 • פסיכופתולוגיה – מה הם סטרס, טראומה, סכיזופרניה, חרדה, הפרעות במצב הרוח, הפרעות אישיות ודימוי גוף.
 • גישות טיפוליות – גישת הטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי, הפסיכותרפיה הדינמית ואחרות
 • אוכלוסיות מיוחדות – אפיוני הפרעות קשב וריכוז, ליקויי למידה, הפרעות אכילה ואוטיזם

בתום הקורס, בכפוף לעמידה בכל הדרישות, תוענק לבוגרים תעודת הסמכה בהתאם למסלול ההתמחות שבו הם לומדים.

מושגים מקצועיים

טיפול פסיכודינמי

טיפול שהתפתח מהגישה הפיסכואנליטית של פרויד ועוסק בדינמיקה של הכוחות באישיות

טיפול דינמי עוסק בקונפליקטים פנימיים ופעולה הדדית של המודע והלא מודע. בניסיון להקל על קשיים רגשיים ולהפחית מצוקה, מטרתו של הטיפול היא לשפר את התבונה של האדם באשר לקונפליקטים ולאפשר יותר דרגות חופש בבחירת התמודדות עם קשיים.

 

היקשרות ( התקשרות attachment )

תיאוריה בפסיכולוגיה התפתחותית המתמקדת בקשר הראשוני המתפתח בין תינוק להוריו ומניחה שאיכות קשר זה תשפיע רבות על מערכות היחסים של האדם בהמשך חייו

על פי תיאוריה זו של ג'ון בולבי ומרי איינסוורת  תינוק הזוכה לטיפול מסור עקבי ומכוונן ייצור מודל פנימי של התקשרות בטוחה שיאפשר לו ליצור ולשמר מערכות יחסים תקינות בהמשך חייו. תינוק שלא יזכה להתקשרות בטוחה  יהיה חשוף  יותר לקשיים רגשיים ולטלטלות ביצירת קשרים עם הסובבים אותו.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי

טיפול פסיכולוגי המשלב בין עקרונות הטיפול  ההתנהגותי והטיפול הקוגניטיבי . טיפול זה לרוב ממוקד וקצר והמטופל לוקח בו חלק פעיל. הטיפול יעיל במיוחד בהפרעות חרדה ספציפיות כגון פוביה

ההנחה בבסיס הטיפול היא ששינוי המחשבה והאופן בו אנו תופסים ומפרשים אירועים ישפיע על ההתנהגות ויוביל לשיפור  במצבו של המטופל. בטיפול נלמדות טכניקות לשינוי דרכי חשיבה ומתורגלות התנהגויות חדשות ויעילות יותר להתמודדות עם מצבים.

אינטליגנציה רגשית:

היכולת לזהות ולהשתמש ביעילות ברגשות באופן המקדם צמיחה והתפתחות אישית פסיכולוגים רבים סבורים שרמת האינטליגנציה הרגשית  של אדם לא רק מנבאת רווחה נפשית אלא גם קשורה להצלחה אקדמית ותעסוקתית.

אנשים עם אינטליגנציה רגשית  גבוהה מסוגלים  לזהות במדויק רגשות פנימיים  ואמפטיים לרגשות האחר. יש להם  יכולת  גבוהה ולווסת רגשות ולהשתמש בהם להשגת מטרות חשובות . ( למשל היכולת לזהות עליה ברמת החרדה ולהשתמש בכך כמוטיבציה להתכונן לאירוע חשוב או מבחן )

פוביה

פוביה היא סוג של הפרעת חרדה שמוגדרת כפחד מתמשך ולא רציונלי כלפי אובייקט או מצב. אדם עם פוביה יעשה מאמץ  ניכר להימנע מהיתקלות באותו אובייקט, וזאת באופן לא מידתי ביחס לרמת הסכנה הנשקפת ממנו .

בפוביה האדם מבין שהחשש שלו מהאובייקט מופרז ולא הגיוני ולמרות זאת יעשה מאמץ ניכר להימנע ממפגש עם האובייקט המאיים. במקרים רבים פוביה מלווה בהתקפי פאניקה . כמעט כל אובייקט עלול לגרום לפוביה אך ישנן פוביות שכיחות כגון פחד ממקומות סגורים ,מנחשים מגבהים ,שכנראה יש להן בסיס אבולוציוני. פוביה היא הפרעת חרדה שכיחה וטפול התנהגותי קוגניטיבי  יעיל מאד בפתרונה. בטיפול זה מתבצעת "הקהיה שיטתית": מפגש הדרגתי עם האובייקט הפובי תוך למידת טכניקות דמיון מודרך ורגיעה.

אירועים במכללת כרכור

תלמידים שצפו בעמוד זה, התעניינו גם בקורסים נוספים