פנים מעורב

פרסנולוגיה

בוודאי קרה גם לך שרק ע"י הסתכלות מהירה בפניו של מישהו חשבת לעצמך שהאדם שמולך הוא אדם יצירתי? מנהיג? מסודר?

מקור הבנה זו היא למעשה חכמת הפנים – הפרסנולוגיה.  בסיסה נמצא באינטואיציה ועם התפתחות המחקר הפכה למדע מדויק. תווי הפנים שלנו מייצגים תכונות אופי שטבועות באדם ומאפשרים לנו לראות את האדם מאחורי המסכה. בעזרת הפרסנולוגיה נדע להכיר ולאהוב את מי שאנחנו ונלמד להבין ולתקשר טוב יותר עם האדם שמולנו. השימוש בחכמת הפנים ניכר כמעט בכל היבט בחיים: בתקשורת עם בן/בת הזוג, עם הילדים, עם הבוס, בפגישות עסקיות בגיוס עובדים ועוד אם אתה נפגש עם אנשים כחלק מעבודתך, אם את רוצה להשיג תוצאות טובות יותר בהתנהלות עם האנשים סביבך, אם אתה רוצה לדעת איך לפנות ומה יגרום לשיתוף פעולה עם העומד מולך

פרסנולוגיה היא התחום בשבילך.

תכניות רב שנתיות
מגמות לימוד

הבנת מבנה האישיות דרך ניתוח הפנים למטרות הכוונה, יעוץ ואימון

מהי פרסנולוגיה?

זוהי שיטת אבחון ויעוץ, המאפשרת הבנה עמוקה של מבנה האישיות של האדם באמצעות התבוננות וניתוח מבנה תווי הפנים של האדם. השיטה מאפשרת הגשמת הפוטנציאל האישי, הגשמת יעדים, קריירה, זוגיות, הצלחה ושפע. בנוסף, להכיר ולמצות כישרונות ויכולות בתחומים רבים ומגוונים. מאחר וההנחה הבסיסית היא שהעולם הוא במה, מאפשרת הפרסונולוגיה לראות את האדם שמעבר למסכה.

חכמת הפנים

"חכמת אדם תאיר פניו" (קהלת) לעומת "הַבָּנִים קְשֵׁי פָנִים וְחִזְקֵי-לֵב" (ספר יחזקאל). כיצד מאירה החכמה את פנינו? האם יש קשר בין הפנים ללב? מה המשמעות של "פנים קשות"? כיצד ניתן לאבחן זאת?
על שאלות אלו נוכל לענות דרך חכמת הפנים על כל חלקיה: מבנה הפנים, סוגי פנים, חלקי הפנים, קמטים ושומות, מרקם העור ועוד. באמצעות ידע ומיומנות אותה נרכוש בקורס, נוכל לענות על שאלות אלה ועל רבות אחרות, ולרכוש טכניקות אבחון ויעוץ מעמיקות ומדויקות, תוך כדי תהליך הלימוד והתרגול.

דרכי עבודה

מלבד הידע המקצועי המובנה מושם דגש רב על אינטגרציה בין המידעים השונים המאפיינים כל אחד מהאיברים והאלמנטים בפנים, והקניית כלים מתחום האימון ההוליסטי. כל זאת במטרה ליצור ארגז כלים עמוק ומקצועי המעניק אפשרות להתבונן בעבר ובהווה וליצור עתיד המותאם להווייתו, מטרותיו ורצונותיו של האדם. החומר נלמד באמצעות אמצעי המחשה ויזואליים, עבודה קבוצתית ותרגולים עם דגש על התפתחות והנאה, שילוב הומור ופרקטיקה להגברת המוטיבציה הלימודית והטמעת החומר. אווירה מכילה ומצמיחה, העבודה בתחום האבחון מכבדת ואינה פולשנית.

הנושאים הנלמדים:

 • מבוא לתורת הפנים – הבנת המשמעות הטמונה בחכמת הפנים, ניתוח הפנים מהפוליטיקה וסלבריטי.
 • מבנה הפנים וחלקיו – מבנה הפנים והצורות השונות שבפני האדם כל חלק בפני עצמו והחיבור בין החלקים ליצירת תמונה שלמה.
 • אינטליגנציה,זיכרון,  אינטואיציות – כיצד משתקפות היכולות השכליות בתווי הפנים.
 • הצלחה – השתקפות הצלחה חומרית ורוחנית בתווי הפנים של האדם.
 • תקשורת – שפתיים הן האיבר המדבר, אליהן מצטרפים יתר החלקים ליצירת תקשורת חברתית.
 • זוגיות – אהבה והערכה עצמית, זוגיות, משפחתיות, מיניות, מחויבות נאמנות ורומנטיקה.
 • יצירתיות ויצרים – זיהוי סוגי כישרונות יצירתיים של האדם מול יצריות פיזית.
 • הכוונה מקצועית – כלים לאבחון במסגרת תהליכי טיפול וייעוץ, כישורים מקצועיים וכישרונות ייחודיים.
 • דפוסי חשיבה ודרכי פעולה – אפיון דרכי החשיבה והפעולה כאמצעי ליצירת תקשורת מדויקת וכמנוף לקידום והצלחה.

 

קהל היעד

למעוניינים בהסמכה מקצועית לתעודת יועץ בפרסנולוגיה.
לאנשי מקצוע בתחום האימון, מטפלים, פסיכולוגים, השמת עובדים והכוונה מקצועית, ,אנשי עסקים. מתאים לאוהבי אנשים וליצירת תקשורת בונה והרחבת אופקים והעשרה כחוויה לימודית אפקטיבית.

מושגים מקצועיים

פרסנולוגיה - חכמת הפנים.

פרסנולוגיה -חכמת הפנים, היא כלי אבחוני עתיק יומין יש לו אזכורים עוד בתנ"ך, וגם בתקופות מאוחרות יותר לאורך כל ההיסטוריה האנושית.

לפיה ניתן לאמוד מזג, כישורים, יכולות עבר ופוטנציאל של כל אחד מאתנו ע"ס תווי הפנים – כל תו ותו ( כולל קמטים) מהווה מידע על דפוסי התנהלות ו/או חשיבה שלנו.

הפרסנולוגיה למעשה "מפרקת" את חלקי האישיות לתכונות התנהגות ומראה כיצד התכונה באה לידי ביטוי במראה החיצוני. בניתוח פרסנולוגי מעבר לבחינת הפרטים בתווי הפנים יש חשיבות רבה לאינטגרציה בין סך הנתונים והממשקים ביניהם – וזו למעשה מיומנות מורכבת שצריך לרכוש אותה לאורך זמן.

הפרסנולוגיה המודרנית פותחה בשנת 1920 ע"י אדוארד וינסנט ג'ונס שופט מקליפורניה ע"י תצפיות רבות במהלך אלפי תיקים משפטיים אותם ניהל כשופט, בהם הבחין כי לאנשים אשר הובאו מולו בבית המשפט היו תווי פנים דומים או כמעט זהים לחלוטין. תצפיותיו קיבלו תוקף מאוחר יותר ע"י רוברט וויטסייד בין השנים 1963-1950 כאשר ניהל מחקר אקדמאי בחסות שתי אוניברסיטאות, אחת בקליפורניה והשניה באורוגון,במסגרת המחקר נבדקו כ 1050 מבוגרים אשר תווי פניהם נמדדו, תועדו והותאמו לגורמי אישיות תוך שימת דגש על סטיית תקן סטטיסטית עפ"י הסטנדרטים. ניתוח התוצאות הראה רמת דיוק של 92% בין תווי הפנים לתכונות האופי.

כיום באמצעות הכרת תווי הפנים ותרגול אנו יכולים לצפות באופן מדויק את ההתנהגות ואת תכונות האישיות של כל אדם ואדם.

הפרסנולוגיה מסייעת לייעוץ בנושא מערכות יחסים, הכרת עצמנו והאדם שמולנו בתחום הזוגיות, ביחסי הורה ילד וביחסי עובד מעביד.

לדוגמה- נוכל לדעת עפ"י תווי הפנים האם האדם שעומד מולנו הינו אדם סבלני בעל אורח רוח או אדם שמאבד את סבלנותו ונוטה להתפרץ לעיתים קרובות? האם מתחת לארשת הרשמית מסתתר אדם אמין? ועוד דוגמאות רבות שהיריעה כאן קצרה מלהכיל.

 

הבעות פנים

אחד המרכיבים העיקריים בשפת הגוף שלנו, ובדרך זו מועברות רוב הרגשות שלנו לסביבה. הבעות פנים כוללות את כל תנועות הפנים, תזוזות העיינים, החיוכים וההבעות שאנו עושים. הבעות חוזרות ונשנות למעשה מתקבעות בפנים ויוצרות את קמטי ההבעה, כך שחשוב לומר שקמטים הם לא רק עניין של גיל. ניתן להעריך באמצעותם למשל גישה לאנשים, מערכות יחסים, מצבים נפשיים- רגשיים, דכאון, עצב קיצוני או אהבה גדולה להרמוניה, אופטימיות/ פסימיות ועוד.

מבנה פנים

צורה הפנים במבט פרונט, לאורך ולרוחב, נותנת אומדן על מבנה אישיות בסיסי כולל מזג וגישה למערכות יחסים. התחלת האבחון היא למעשה אומדן של מבנה הפנים לפי חלוקה לארבע קבוצות מרכזיות:  אדמה (מבנה מרובע), אויר (מבנה מוארך), מים (עגול) ואש (משולש). חלוקה בסיסית זו מאפשרת התחלה של אבחון על אף שחשוב לשים לב שלאחוז לא מבוטל של האוכלוסיה יש מבנה פנים מעורב וגם את זה יש לקחת בחשבון לפני קביעת עמדה.

שאלות נפוצות ומידע מקצועי

 • עד כמה הפרסנולוגיה-  מדע מדוייק?

 • מה קורה כאשר אנשים עוברים נתוחים פלסטים, בפנים,  האם ניתן עדיין לאבחן על פי תווי הפנים?

 • האם הבעות הפנים  שלנו מקבעות את צורת הפנים?

 • האם כאשר אנו משתנים, משתנים גם פנינו?

אולי יעניין אותך גם...

אירועים במכללת כרכור

תלמידים שצפו בעמוד זה, התעניינו גם בקורסים נוספים