Best Lemon Cake

לימודי שילוב אומנויות בטיפול

שילוב אומנויות הוא המונח המקובל לתיאור ענף בפסיכותרפיה המטפל ביצירה ובהבעה. המסלול הייחודי במכללת כרכור מציע לימודים רב-תחומיים המבוססים על טיפול יצירתי, והוא כולל גם טיפול באמצעות אמנות חזותית, טיפול בדרמה וביבליותרפיה. משתתפי הקורס זוכים להעשיר את ארגז הכלים המקצועי שלהם ונחשפים למגוון ערוצי ביטוי המיועדים לעידוד הבעה ופתיחות ולשחרור פקקים רגשיים ואנרגטיים.

תכניות רב שנתיות
מגמות לימוד

טיפול באומנויות – טיפול ביצירה ובהבעה

שילוב אומנויות הוא המונח המקובל לתיאור ענף בפסיכותרפיה המטפל ביצירה ובהבעה. המסלול הייחודי במכללת כרכור מציע לימודים רב-תחומיים המבוססים על טיפול יצירתי, והוא כולל גם טיפול באמצעות אמנות חזותית, טיפול בדרמה וביבליותרפיה. משתתפי הקורס זוכים להעשיר את ארגז הכלים המקצועי שלהם ונחשפים למגוון ערוצי ביטוי המיועדים לעידוד הבעה ופתיחות ולשחרור פקקים רגשיים ואנרגטיים.

יצירה פותחת דלת

יצירה היא שפה אוניברסלית הנשענת על סמלים, דימויים ומטאפורות. היכולת להביע מציפה רגשות ומסייעת לאינטראקציה – ועולמות הדרמה, המשחק, הסיפור והיצירה משליכים על החוויה האישית ומגלים רבדים חבויים שאינם זמינים לאדם במצבי שגרה.

שיטת הטיפול מסייעת לאנשים המתקשים לבטא את עצמם לגעת במקומות כואבים ולהגיע למצבים שבהם הרגש זמין ומתפרץ. שם – מול צבע, טקסט, משחק או אביזר – יצליחו לבנות מחדש דימוי עצמי, לכונן אמון שנסדק ולאתר מקורות של יכולת ואמביציה.

התנסות בשילוב וטיפול באומנות מעודדת תהליך עוצמתי בדרך לעיבוד מילולי של מחשבות ותחושות. ההבעה, על שלל צורותיה, מחברת בין חלקים קוגניטיביים לרגשיים באדם ומעצימה אותו בדרך לשינוי ולצמיחה.

ייחודיות המסלול

התכנית, המשלבת בין לימוד תיאורטי להתנסות חווייתית-יישומית, חושפת את הסטודנטים לסביבת עבודה עשירה בגירויים ובאפשרויות פעולה. בזכות הרבגוניות הרבה המאפיינת את לימודי טיפול באומנויות זוכה כל סטודנט להתמחות בתחומי יצירה רבים – ויכול בהמשך דרכו המקצועית לגבש עבור כל אחד ממטופליו תכנית עבודה המותאמת לו.

נושאי הלימוד

בקורס נתמקד בשילוב אומנויות מתחומי הביבליותרפיה, הדרמה תרפיה, ציורים ואמנות חזותית.

עבודה באמצעות ציורים ואבחון
התהליך ותוצר היצירה מהווים אמצעי לביטוי ועיבוד חוויות חיים והרחבת טווח האפשרויות לשינוי במישור החברתי הבין אישי, הקוגניטיבי והרגשי. על ידי ציור וביטוי אמנותי מתאפשרת הזדמנות להבעת דמיון, אותנטיות וספונטניות.. באמצעות הציורים ניתן לאבחן, לסייע לזהות משמעות מחשבות ורגשות שהובעו בציור, כך המצייר מגלה תובנות לגבי יצירתו ומפתח הבנה מעמיקה יותר לגבי עצמו ולגבי דרך ההתמודדות שלו עם האנשים סביבו.

ביבליותרפיה
נעשה שימוש בטקסטים באמצעות תהליכי כתיבה וקריאה של אמצעים ספרותיים כמו טקסט, מחזה, תסריט, במטרה לעקוף את הערוץ המילולי הישיר . נתמקד בקורס בגישה הנרטיבית ובסיפור חיים אוטוביוגרפי. בכתיבה ואסוציאציות ספרותיות מובעים, רגשות, דחפים ומשאלות. כך בדרך עקיפה מתאפשרת נגישות לעולם הלא מודע ולעקיפת חסמים ומנגנוני הגנה של האישיות. ההנחה של הביבליותרפיה היא שהיצירה משקפת את עולם המושגים, הדימויים והחוויות של האדם בצורה אוניברסאלית, ולכן יכולה לעורר בכל אחד את עולמו הפנימי.

דרמה תרפיה
(Drama Therapy) – השימוש בתהליכים דרמטיים באמצעות כלים מתחום התיאטרון, המשחק והמופע מאפשר חקירה פעילה של קשיים ואפשרויות לשינוי במישור הבין אישי, הקוגניטיבי והרגשי,. עבודה דרמטית מאפשרת: ביטוי עצמי, פיתוח מודעות לתפקידי חיים והרחבת רפרטואר התפקידים, פיתוח ספונטאניות, יצירתיות ודמיון, העצמת הדימוי העצמי והביטחון העצמי, שיפור כישורים חברתיים. המשתתף חווה תהליך של הרחקה מן המציאותי לדמיוני בעזרת אמצעים מגוונים: אימפרוביזציה, משחקי תפקידים, המחזת סיפורים ואגדות, שימוש במסכות וקלפים טיפוליים .

דרכי עבודה: עבודה וחוויה אישית , מעגל קבוצתי של שיתוף ותמיכה, התנסות בפעילויות וטכניקות שונות, התנסות בהנחיית עמיתים .
היקף קורס: 120 שעות אקדמאיות ב- 30 מפגשים שבועיים.
הקורס מזכה את המשתתפים בתעודת השתתפות ובתעודה של "הנחייה בשילוב אמנויות באמצעות כלים השלכתיים".

למי מיועד הקורס
הלימודים מתאימים למנחים, למדריכים, למטפלים ולמאמנים. טיפול באמנות מתאים לעבודה עם כל אוכלוסייה, בכל גיל ובקשת רחבה של קשיים והתמודדויות.

הקורס מזכה בתעודת השתתפות, אך אינו מסמיך לטיפול בהיעדר רקע קודם.

מושגים מקצועיים

ביבליותרפיה

 שימוש בטקסטים באמצעות תהליכי כתיבה וקריאה של אמצעים ספרותיים כמו טקסט, מחזה, תסריט, במטרה לעקוף את הערוץ המילולי הישיר.

ההנחה של הביבליותרפיה היא שהיצירה משקפת את עולם המושגים, הדימויים והחוויות של האדם בצורה אוניברסאלית, ולכן יכולה לעורר בכל אחד את עולמו הפנימי

כתיבה ואסוציאציות ספרותיות  בהם מובעים, רגשות, דחפים ומשאלות. כך בדרך עקיפה מתאפשרת  נגישות לעולם הלא מודע ולעקיפת  חסמים ומנגנוני הגנה של האישיות.

דרמה תרפיה - (Drama Therapy)

שימוש בתהליכים דרמטיים באמצעות כלים מתחום התיאטרון, המשחק והמופע מאפשר חקירה פעילה של קשיים ואפשרויות לשינוי במישור הבין אישי, הקוגניטיבי והרגשי,. עבודה דרמטית מאפשרת: ביטוי עצמי, פיתוח מודעות לתפקידי חיים והרחבת רפרטואר התפקידים, פיתוח ספונטאניות, יצירתיות ודמיון, העצמת הדימוי העצמי והביטחון העצמי, שיפור כישורים חברתיים. המשתתף חווה תהליך של הרחקה מן המציאותי לדמיוני בעזרת אמצעים מגוונים: אימפרוביזציה, משחקי תפקידים, המחזת סיפורים ואגדות, שימוש במסכות וקלפים טיפוליים .

אולי יעניין אותך גם...

אירועים במכללת כרכור

מצטערים, אין!

תלמידים שצפו בעמוד זה, התעניינו גם בקורסים נוספים