שיאצו

לימודי שיאצו - זן שיאצו

את מכירה את התחושה שיש לך בידיים יכולת ריפוי ? אתה פוגש את הרצון שלך להבין איפה בדיוק כואב, מה מעכב אותנו ואיך ניתן לטפל בזה ? יש בך רצון לעזור, לגעת, לרפא ? השיאצו ('שי' – אצבע, 'אצו' – לחץ) הינו טיפול במגע המבוסס על הרפואה הסינית והיפנית והפילוסופיות המזרחיות. כמטפל בשיאצו תבצע טיפולי מגע, על גבי מזרון, כאשר המטופל בביגוד נוח ומלא. המטופלים שתפגוש יגיעו עקב מגוון של בעיות: כאבי גב, כאבי ראש, פרקים, מתח, דלקות, בעיות גינקולוגיה, עיכול, חרדות ועוד.

אם יש בך משיכה להצליח לאבחן במדויק את מקור הבעיה, רצון לדעת לגעת, לעבוד בסביבה שקטה עם חיבור עמוק לגוף שלך ושל המטופל, השיאצו יעניק לך כלים יעילים ומבוקשים לטיפול.

תכניות רב שנתיות
מגמות לימוד

שיאצו בכמה מילים

שיאצו היא שיטת טיפול וריפוי שפותחה ביפן על בסיס טיפולים מנואליים (ידניים) שהיו נהוגים במרכז סין לפני כ-3000 שנה. עקרונות הרפואה הסינית מבוססים על השבת ההרמוניה למטופל. מחלה (פיזית או רגשית) נתפשת כחוסר איזון במערך האנרגיה של המטופל, והשיטות השונות של הרפואה הסינית מכוונות להשבתו של האיזון.
זן שיאצו משלב את גישת המערב עם גישת המזרח ונותן מענה לבעיות של האדם בעולם המודרני, כמו מתח, קצב חיים מהיר, ניתוק, הפרדה ובדידות המצריכים התיחסות הוליסטית, זן שיאצו מאפשר את השילוב בין "טכניקה" ל"נשמה" ומחדד את יכולת ההכלה של מטפל ויכולת הטיפול במכלול האדם.
קורס שיאצו מבוסס על השאיפה ברפואה הסינית לגרום למערך האנרגטי של המטופל להגיע למצב מאוזן ככל האפשר דרך עבודה על זרימת האנרגיה (הצ'י) בערוצי האנרגיה (המרידיאנים).
תרפיית השיאצו מוכרת היום בעולם כשיטה נפוצה לטפול בכאבים, מתחים, דלקות וחוסר איזון כללי ומביאה לאיזון הגוף והנפש. הטיפול מתבצע בבגדים נוחים על מזרן.

טיפול בשיאצו

קורס שיאצו מתבצע באמצעות לחיצות, כיפוף, מתיחות, טלטול ומניפולציות עדינות של איברים ומפרקים. הלחץ מתבצע על ידי העברת משקל המטפל לאגודלים, לכפות הידיים, למרפקים ולברכיים לאורך קווי האנרגיה (מרידיאנים) ונקודות איזון בגוף.
מנחי הטיפול (גב, בטן, ישיבה או שכיבה על הצד ) נבחרים בהתאם למרידיאנים עליהם יבוצע הטיפול, באופן הנוח ביותר.
מאחר ובטיפול השיאצו המטפל אקטיבי – הוא נע סביב המטופל, הופך אותו ממנח למנח, מבצע רוטציות ומתיחות למפרקי המטופל – עליו להיות מודע היטב למנחי גופו הוא. ואכן, אחד הדגשים במהלך תחילת לימודי השיאצו הוא מנחי גוף נכונים של המטפל. אם למטפל לא יהיה נוח, אם יעבוד עם כוח ומאמץ במקום העברת משקל לשם הפעלת לחץ, אם לא יעבוד עם נשימה איטית וסדורה – יחוש המטופל את אי הנוחות של המטפל והטיפול ייפגע.

הטיפול בשיאצו משתנה בהתאם למצבו של המטופל ובהתאם לרצונו. לעתים קרובות יש בטיפול תשובה לכמה מהמטרות הטיפוליות – למשל, טיפול לשם הרגעה ופינוק ישפיע על המרידיאנים, יווסת חוסר איזון ויוכל לשמש כתחזוקה גם אם לא הייתה זו המטרה העיקרית של הטיפול.

מסלולי לימוד

לימודים לתואר תרפיסט שיאצו מוסמך – 30 מפגשים שבועיים – 200 שעות לימוד.
לימודים לתואר תרפסיט שיאצו בכיר – 37 מפגשים שבועיים 247 שעות לימוד.
לימודים לתואר תרפיסט שיאצו מומחה – 37 מפגשים שבועיים 247 שעות לימוד.

הנושאים הנלמדים בקורס שיאצו:

 • הכנת הגוף דרך הקשבה.
 • נשימה ודו אין.
 • מנחי גוף.
 • כניסה לצ'י בהתאם למצבי עודף או חוסר.
 • מיקום המרידיאנים ונקודות הלחיצה (טצובו) והעבודה עליהם.
 • שיטת נמיקושי.
 • שיטת מצונגה.
 • טיפול בחלקי הגוף השונים.
 • אבחנת בטן.
 • אבחנת גב.
 • מונחים בסיסיים ברפואה סינית.
 • פיזיולוגיה סינית.
 • מבוא לתשאול.

בשנת הלימודים הראשונה בקורס אנו לומדים את השיאצו הקלאסי ומשלבים אתו את הידע והאבחנות של הרפואה הסינית. בשנת הלימודים השניה, לאחר שאנו מעמיקים בתיאורי מקרה ומבנים את הידע, ולפני שלב הקליניקה הלימודית, אנו מניחים את הידע בצד ושמים דגש על לימוד המנח הפוסטריורי מהקטה הטיפולית שפיתח מצונגה . בסופו של דבר יודעים התלמידים לשלב את שתי הגישות ולהתאימן למטופליהם. במהלך שלוש שנות הלימוד, מוקדש רוב הזמן ללימודי שיאצו מעשי תוך שילוב בין לימודי הרפואה הסינית והשיאצו ללימודי הרפואה המערבית. בתוך כך שמים דגש גם על התוויות נגד ועל יחסי מטפל – מטופל. לימוד השיאצו נעשה בדיאלוג רציף עם שיטות טיפוליות אחרות – החל מהרפואה המערבית, דרך השיטות הטיפוליות השונות של הרפואה הסינית ועד לשיטות נפוצות פחות של אבחנה וטיפולים אלטרנטיביים.

תוכנית לימודי השיאצו במכללת כרכור

קורס שיאצו במכללה היא התוכנית המקיפה והמקצועית ביותר בארץ. התוכנית כוללת, מלבד לימודי השיאצו, גם חטיבות לימוד בפילוסופיה סינית, רפואה סינית מסורתית, טווינא, עיסוי תאילנדי ולימודי תזונה סינית. דגש מיוחד מושם על תרגול גופני ועבודת גוף משיטות מזרחיות שונות המהווה כלי מרכזי ללימוד ויישום טכניקות העבודה.

הסמכה ותעודת סיום במסלול ללימודי שיאצו

בתום תהליך ההכשרה והלימודים המקיפים קשת רחבה של נושאים, כלים מעשיים והתמחות מוענקת לבוגרי שנה א' תעודת תרפיסט מוסמך, לבוגרי שנה ב' תעודת תרפיסט בכיר ולבוגרי שנה ג' תעודת תרפיסט מומחה. הלימודים במכללה לרפואה הוליסטית נועדו להעניק את ההכשרה הטובה ביותר להתמחות בתחום וכוללים הכשרה עיונית ומעשית.
קורס מדעים ויחסי מטפל-מטופל הם תנאי לקבלת תעודת מטפל.

תעסוקה בתחום

בוגרי המסלול ללימודי שיאצו משתלבים בהצלחה קליניקות בסקטור הפרטי; קופות חולים ומרפאות חוץ בבתי חולים; מכוני ספא; מוסדות טיפוליים; מסגרות חינוכיות ועוד.

פגישת ייעוץ אישית

פגישת הייעוץ אצלנו איננה פגישת מכירה. מטרתה היא להקנות לך ידע רחב אודות תחום הרפואה הטבעית בארץ ובעולם בכלל, ותחום התעניינותך בפרט. זו ההזדמנות שלך לקבל כלים מקצועיים ותשובות כנות שיעזרו לך לבחון את החלטתך ולבחור את המסלול המתאים ביותר עבורך. היועצים שלנו הם כולם אנשי מקצוע ולכן מחוייבים בראש ובראשונה ליעוץ אמין, כנה ומדוייק.

מושגים מקצועיים

שיאצו – לחץ אצבע

השיאצו בתרגום מילולי הינו לחץ אצבע אך אין אנו עובדים עם כוח אלא עם העברת משקל. שיאצו הינו טיפול שהתפתח ביפן במאה ה-20 ברובו, מתוך הרפואה הסינית, האוסטאופתיה, העיסוי ועוד. הינו טיפול שנעשה בשכיבה על מזרון עם בגדים כשהמטפל עובד עם כפות ידיים, אצבעות, ברכיים מרפקים ומתייחס אל כל מטופל כאל שלם. בעצם עבודת המטפל מזכירה לגוף המטופל לחזור ולעבוד מאוזן ובהרמוניה של כל האברים והנפש.

משרד הבריאות היפני הגדיר את השיאצו: "תרפיית השיאצו היא צורה של טיפול במגע באמצעות האגודלים, האצבעות וכפות הידיים, ללא שימוש בכל מכשיר, מכני או אחר כדי לתקן ליקויים פנימיים ולשמור על בריאות תקינה ולטפל במחלות ספציפיות".

קי - QI

אנרגיה על סף הפיכה לחומר וחומר על סף הפיכה לאנרגיה. ה-QI זורם בגופנו בכמה רמות ומגיע אליו מכמה מקורות. האוכל האוויר והקי שלפני הלידה.

למשל קיים הקי המגן עלינו מפני חדירה של פתוגנים חיצוניים ושומר עלינו מפני מחלות הבאות מבחוץ.

צובו

אלה הן נקודות הטיפול. הנקודות נמצאות הן על גבי המרידיאנים והן בכל הגוף כולו. לחלקן יש מיקום ושם ולחלקן לא. הטיפול בצובו נעשה לפי חוסר ועודף ה-QI.

Kyo & Jitsu

שתי איכויות של אנרגיה.

כאשר יש מקום בJitsu-, אנו נראה חום ואדמומיות מקום רגיש עד כואב מאוד בכאב חד. המקום יראה כנפוח ויהיה רגיש יותר ככל שהזמן יתמשך. לעומת זאת ה-Kyo, זהו מצב של חוסר באנרגיה באופן הנראה לעיין כמו שקע שניתן להיכנס לתוכו, המקום יהיה עם כאב עמום עד כואב אך לא חד ואקוטי אלא משהו כרוני יותר. מקום חיוור וקר שעם התקדמות הזמן הכאב הולך ומוקל.

Yin & Yang

אלה הם שני ניגודים המשלימים זה את זה .כל הדברים בעולם מתחלקים לשני ניגודים אלה. בספרים העתיקים כתוב Yin – הצד המוצל של ההר- האדמה. וה-Yang הינו הצד המואר של ההר – השמיים. ה-Yang: קיץ ואביב, חום, חיצוני, אנרגיה, גבר ה-Yin:  סתיו וחורף, קור, פנימי, מסה, אישה

Shen

ה-shen היא הנפש עמה נולד האדם והיא אינדיבידואלית לכל אחד מאתנו. היא אחראית על איזוננו הנפשי ועל שמירת הקשר עם הסביבה ובין האדם לעצמו. כאשר יש בעיות ב-Shen נראה בעיות שינה, ירידה בשמחה ובקשר עם החיצון, התנתקות, דיכאונות ומצבים קשים נפשיים עד מחלות נפש.

Zen - זן בעברית

הזן השפיע על תחומים רבים ביפן כגון הגינון, הכתיבה, התאטרון, הציור, צורת הכתב, דרך הבישול, הג'ודו ועוד. מטרתו הבסיסית ביותר של הזן היא להגיע להארה לסאטורי,  באמצעות הגילוי העצמי והאישי. 3 דברים חשובים לאיש הזן: מורה, קהילה ולשבת בישיבת מדיטציה. המילה זן כוונתה – ישיבה במדיטציה.

מרידיאנים

המרידיאנים הינם ערוצי אנרגיה העוברים בגוף האדם ובהם אנו מטפלים. הם משויכים לאברים הפנימיים שלנו ומחולקים בזוגות ליין ויאנג. 12 ערוצים עיקריים יש לנו בגוף ועוד שמונה מופלאים חשובים (יש עוד אחרים).

אולי יעניין אותך גם...

אירועים במכללת כרכור

תלמידים שצפו בעמוד זה, התעניינו גם בקורסים נוספים