untitled-design-4

לימודי רפלקסולוגיה

יש בך רצון לעזור ? הדרך שלך לתת כוללת גם מגע ? את מאמינה ביכולת לרפא ?

הרפלקסולוגיה הינה שיטת אבחון וטיפול במגע, המתבססת על ההנחה כי כל איבר בגוף מיוצג בנקודה ספציפית בכף הרגל. בעזרת הפעלת טכניקות מגע מגוונות על כף הרגל, ניתן לטפל במצבים פתולוגיים שונים ולהשפיע על הגוף כולו. הטיפול מתחשב בתמונת המצב המשתנה אצל כל אדם וייחודית לו. כשאתה רפלקסולוג – כף הרגל משקפת לך מידע רב על האדם שמולך. דרך כפות הרגליים, תוכל לאבחן, להבין הרגלי חיים, התנהלות, אופי ודפוסי התנהגות של המטופלים. לטפל, לתמוך ולעודד תהליכי ריפוי טבעיים עד להגעה לבריאות מיטבית. כרפלקסולוג תפגוש מטופלים למפגש שאורכו כשעה, אחד על אחד, בד"כ אחת לשבוע, המפגש כולל תשאול על מצב המטופל, טיפול פיזי על כפות הרגלים עד אזור השוקים, שיחה על החיבור בין גוף לנפש כפי שעולה בטיפול. בוגרי המכללה עובדים בקופות חולים, במרכזי ספא ובעיקר בקליניקות פרטיות.

אם יש בך רצון לעזור ואתה משלב יכולות מגע ושיחה תמצא ברפלקסולוגיה ערוץ התפתחות אישי ומקצועי יעיל ועמוק. צור קשר ונספר לך יותר.

תכניות רב שנתיות
מגמות לימוד

בדרך לדרגת מטפל מוסמך ובכיר

לימודי רפלקסולוגיה במכללת כרכור מכשירים את הסטודנטים להשתמש בכלי מופלא. כפות הרגליים, עליהן אנו נשענים ודורכים רוב שעות היום, נושאות אותנו בנאמנות לאורך שנים. כל שינוי שחל בנו מתבטא בכפות רגלינו, כך שניתן ללמוד רבות מההתבוננות בהן. דרך כפות הרגליים, ניתן לאבחן – להבין הרגלי חיים, התנהלות, אופי ודפוסי התנהגות של הדורכים עליהן, ולטפל – לתמוך ולעודד תהליכי ריפוי טבעיים עד להגעה לבריאות מיטבית.
לימודי רפלקסולוגיה מציעים מסע על פני כפות הרגליים לנבכי הגוף והנפש פנימה, פותחים בפני הסטודנטים שער לעולמו של המטופל ומעניקים לו כלי טיפולי רב עוצמה.
במסלול ללימודי רפלקסולוגיה מושם דגש על ביסוס הקשר בין המטופל לשורשיו וחיזוק בטחונו הפיזי והרגשי וכן נלמדות מפות שונות של כפות הרגליים יחד עם דרכי התבוננות, אבחון וטיפול.

מסלולי הלימוד

לימודי רפלקסולוגיה קלינית לתואר מוסמך – שנה א'
לימודי רפלקסולוגיה קלינית לתואר בכיר – שנה ב'

שנה א – מטפל מוסמך

  • רפלקסולוגיה תיאורטית ומעשית
  • עקרונות ההשתקפות, חסימות, מיקום איברים ומערכות על כף הרגל
  • טכניקות טיפול: טיפול שלד בסיסי, טיפול בפתולוגיות שונות, בניית תכנית טיפול ספציפית למטופל
  • אבחון: פיזי והוליסטי עפ"י קריאת חסימות בכף הרגל
  • עבודה מעשית: תרגול שוטף בכיתה, מתן וקבלה של טיפולים, טיפול מונחה בבית, התנסות קלינית – סטאז' תחת פיקוח והדרכה אישית
  • המטפל ברפלקסולוגיה – מקורות הרפלקסולוגיה, ריאקציות, התוויות נגד, ראיון אישי, תשאול, גבולות בטיפול
  • פילוסופיה הוליסטית – נלמד ונבין לעומק את תפיסת העולם העומדת מאחורי הרפלקסולוגיה. נבחן מושגי יסוד כמו הוליזם, רפואה אנטגרטיבית מול רפואה קונבנציונאלית, משולש תהליכי החיים, מהי מחלה ומהו ריפוי.
  • התפתחות אישית מודעת – לאורך השנה יושם דגש על התפתחות אישית של כל תלמיד. נתבונן לעומק על עצמינו דרך כפות הרגליים ונעקוב אחרי שינויים לאורך זמן. נחווה מדיטציות, תרגילי דמיון מודרך ותרגילי מודעות עצמית נוספים.

שיעורים פרונטאליים, מעשיים וסטאז'.
היקף שעות לימוד: 200 ש"א.
מס' פעמים בשבוע: פעם בשבוע.
מס' מפגשים כולל: 30 מפגשים בני חמש שעות כ"א.

שנה ב' – מטפל בכיר

לימודי רפלקסולוגיה בשנה ב' נועדו להעמיק את הידע שהתקבל, לעזור בהטמעתו, לשכלל את יכולות האבחון והטיפול ולהוסיף חדשות.
בשנה א' הנושא המרכזי היה פרוטוקול הטיפול הבסיסי, על מיקומיו והטכניקות שבו. בשנה ב' נלמד להסתכל על כפות הרגליים דרך הבנה של ארבעת האלמנטים והיחסים ביניהם. הידע הזה יעניק לנו את היכולת והאחריות להבין לעומק את המטופלים שלנו, המוטיבציות שלהם וההתנהלות שלהם לאורך זמן. וככל שהידע וההבנה מתרחבים, כך האבחון מדויק יותר, והיכולת שלנו לעזור למטופלים שלנו גדלה.
זו השנה בה אנחנו הופכים לרפלקסולוגים במובן העמוק של המילה, כאלה שמסוגלים לטפל במצבים מורכבים וללוות תהליכים ארוכי טווח.

נושאי המפגשים:
ארבעת האלמנטים – רקע תיאורטי, פלישות, פתולוגיות, טכניקות טיפול רפלקסולוגי.
הקניית כלים לאבחון אישיות מעמיק.
פיתוח דרכי הראיון וטכניקות אבחון נוספות.
לימוד טכניקות טיפול משלימות לרפלקסולוגיה.
תהליך התפתחות אישי.
שיעורים פרונטאליים, מעשיים וסטאז'.
היקף שעות לימוד: 200 ש"א.
מס' פעמים בשבוע: פעם בשבוע.
מס' מפגשים כולל: 30 מפגשים בני חמש שעות כ"א.

למה רפלקסולוגיה?

הרפלקסולוגיה הינה כלי רב עוצמה, הנוגע ישירות במקומות עמוקים אצל המטופל, עוקף את דפוסי החשיבה וההתנגדויות שלו. זוהי שפה, תקשורת ייחודית בה המטופל והמטפל מדברים ללא מילים דרך כף הרגל. הטיפול במגע מלווה את המטופל ליעדו בפשטות, באופן בטוח, נגיש, נעים ולא פולשני.

למה אצלנו?

לימודי הרפלקסולוגיה במכללת כרכור מאופיינים ברף מקצועי גבוה ועשיר הכולל בתוכו, מלבד דרישות איגוד הרפלקסולוגים הישראלי, מגוון נושאים, כלים מקצועיים וטכניקות עבודה מתקדמות ומיוחדות בקבוצות למידה קטנות. הסטודנט עובר תהליך עומק אשר בסופו, ישתתף בהתמחות קלינית המאפשרת התמקצעות בתנאי שטח אמיתיים, במספר הרב ביותר של מטופלים, ובמגוון גילאים ובעיות קליניות בפיקוח והדרכה צמודה של צוות הקורס. עובדה זו, מכינה את הסטודנט בצורה האופטימאלית המקצועית והאחראית ביותר לחיים המקצועיים כמטפל עצמאי בתחום.

תעסוקה בתחום

תחום הרפלקסולוגיה נמצא כיום בצמיחה ובתנופה ומהווה חלק מתרבות הצריכה האוניברסאלית. טיפולים רפלקסולוגים ניתנים בכל קופות החולים, בתי החולים, מרכזי נופש ופנאי ובסקטור הפרטי. מקצוע הרפלקסולוגיה הינו מקצוע מבוקש ומוערך. הבוגרים שלנו, משתלבים היטב בשוק העבודה על גווניו ומובילים בסקטור הציבורי והפרטי גם יחד.

תעודות

לימודי רפלקסולוגיה במכללת כרכור מוכרים ע"י איגוד הרפלקסולוגים הישראלי ומזכים בתעודת מטפל גם מטעמו. בתום תהליך הכשרה ולימודים המקיפים קשת רחבה של קורסים, כלים מעשיים והתמחות מוענקת תעודת מטפל מוסמך לבוגרי שנה א', תעודת מטפל בכיר לבוגרי שנה ב'. הלימודים במסלול ללימודי רפלקסולוגיה, נועדו להעניק את ההכשרה הטובה ביותר להתמחות בתחום, וכוללים הכשרה עיונית ומעשית.

מושגים מקצועיים

השתקפות

המילה רפלקסולוגיה גזורה מהמילה האנגלית reflection, תורת ההשתקפות. הכוונה היא לאופן שבו משתקפים אברי הגוף ומערכותיו בכפות הרגליים ליצירת מפה המשקפת את מצבו הגופני, הרגשי והאנרגטי של המטופל. דרך הבנת ההשתקפות בכפות הרגליים ניתן לאבחן את מצבו של אדם, וגם לטפל בו.

גופנפש

bodymind.מונח הבא לתאר את הקשר בין הגוף הפיזי שלנו, ולבין תחומים נפשיים כמו רגשות, מחשבות, זיכרונות, התנהלות ויחסים עם הסביבה.

זוהי גישה המתייחסת אל האדם כמכלול אחד שלם בעל רבדים רבים, ומבינה שתהליכים גופניים ונפשיים קשורים זה בזה ומשפיעים אחד אל השני. הבנה מעמיקה עוד יותר מתייחסת אל הגוף והנפש כביטויים שונים של אותה המהות, ולא כשני אלמנטים נפרדים המשפיעים זה על זה.

סירקולציה

תנועה מחזורית, ההכרחית לתהליכי החיים. (למשל, מערכת הדם) לכל יצור חי יש צורך בהזנה – אוכל, חמצן, שינה טובה, אהבה…ומהצד השני ,בניקוז – פינוי ושחרור של המיותר והמזיק. על מנת שחומרי הזנה יגיעו לכל מקום בגוף, ופסולת תתפנה משם ביעילות, אנחנו זקוקים לתנועה הזורמת ללא הפרעות וחסימות. הרפלקסולוגים יודעים לזהות עפ"י מצב כפות הרגליים את האזורים בהם הסירקולציה חלשה, ולשפר אותה ע"י מגע, כך שכל תהליכי החיים משתפרים בהתאם.

חסימות

כף הרגל היא מפה, והחסימות הינן סימני הדרך, השתקפות של חוסר איזון בגופו ובנפשו של אדם. הן נוצרות כתוצאה משינויים ביציבה, בזרימת הדם, ובחלוקת האנרגיה בגוף.
הרפלקסולוג יודע לזהות כל שינוי בטמפ', צבע, מרקם ומבנה של כף הרגל בשונה מכף רגל "בריאה/אידיאלית", וללמוד מהשינויים האלה על מצבו של האדם. ניתן לראות איזה איזורים או מערכות בגוף סובלים מחולשה, תקיעות או חוסר אנרגיה, וגם להבין איזה נושאים בחייו של אדם נמצאים בחוסר איזון.

ארבעת האלמנטים

הבנה של אנרגית החיים כמורכבת מאותם יסודות המהווים את היקום – אדמה, מים,אש ואוויר. מהיבט הגוף והנפש, ארבעת האלמנטים הינם ארבעה סוגי אנרגיות החוברות יחד לשם יצירת חיים. הן אינן מתקיימות לבדן, אלא כארבעה חלקים המתמזגים לשלם המהווה את מכלול אנרגיית החיים שלנו. לכל אלמנט מאפיינים פיזיים, אישיותיים, התנהגותיים ורגשיים.

יחסי הגומלין והאיזון בין האלמנטים משתנים בין אדם לאדם ומבחינים בינהם. הבנת מערכת היחסים בין האלמנטים, כפי שהיא משתקפת בכף הרגל, מאפשרת הבנה מלאה ועמוקה יותר של האדם העומד לפנינו.

אולי יעניין אותך גם...

אירועים במכללת כרכור

תלמידים שצפו בעמוד זה, התעניינו גם בקורסים נוספים