לילה טוב ! – צמחים לחלומות פז

אני ישנה טוב. כלומר, כשאני כבר מגיעה למצב של שינה (וזה מאמץ מתיש לכשעצמו) אני צוללת לתוך מעמקים של שקט ושלווה.

טוב, פרט קטן. השקט הוא בעיקר, ואך ורק אצלי.
בני משפחתי יעידו ויפארו את המנגינות הבוקעות מן הכר (חלקם הוקלטו לא פעם, ונשמעו כמו להקת זאבים רעבה ונחושה המשחרת לטרף). מתברר שמשפחתי הברוכה אופיינה ביכולת לאבחן כל צליל, להדגימו ולתארו לפרטי פרטים כולל כל שלבי המופע, תנוחת הראש המדוייקת וחדות תנועת האיברים השונים…
מתברר שקשיי שינה למיניהם הינם תופעה נפוצה, וכי ההפרעות נובעות מהפרעות פסיולוגיות ופסיכולוגיות במנגונים האחראים על השינה בגוף.
מובחנים כמה סוגי הפרעות החל מהפרעות בכמות השינה, איכות השינה או הזמן שלוקח כדי להירדם.

אז מה ניתן לעשות?

ראשית להתייעץ עם רופא מקצועי. לשינה תפקיד מכריע ביכולות התפקודיות שלנו במצב עירות לכן, טיפול בהפרעות שינה יכול להשפיע בצורה משמעותית על איכות חייכם במגוון רחב של היבטי החיים.

בנוסף ליעוץ המקצועי, בית המרקחת של הטבע בא לעזרתנו וכך התגלו מספר צמחים שמפחיתים מצבי מתח ומסייעים להרגעת הגוף ולשינה טובה.

בואו נכיר את הצמחים שיכולים לסייע לשינה עמוקה ורגועה:

צמח הפסיפלורה – לצמח זה יש סגולות מרגיעות ומשקיטות והשתמשו בו רבות ברפואת הצמחים המסורתית בצפון אמריקה ומרכזה. במקסיקו משתמשים בצמח זה לטיפול בנדודי שינה. (וגם לטיפול באפילפסיה והיסטריה).
טִילִייָה – ידוע במסורת הצמחים כמקל על מתחים, מרגיע ומאפשר שינה רגועה. טִילִייָה משמש כתרופה מצוינת למתח ופאניקה. בעברית טִילִייָה מכונה תִרְזָה (סוג של עץ־יער נשיר) והוא ידוע עוד מימי האבות (מוזכר בספר ישעיה).
דוריאן – פרי קוצני מדרום מזרח אסיה, הידוע שם כ"מלך הפירות". לבשר הפרי שלו מרקם דמוי רפרפת המדיף ריח מאוד ייחודי. לפרי הדוריאן תכולה גבוהה של סוכר, ויטמין C, אשלגן וטריפטופן- חומצת אמינו אשר הופכת בגוף להורמונים כמו מלטונין, מוליכים עצביים כמו סרוטונין, לוויטמין B3 ועוד. חומצת אמינו זו גורמת להרפיית מתח ומשרה שינה. טריפטופן מפחיתה חרדות ודיכאון, ועוזרת למנוע מיגרנות.
דַמְייָנָה –במסורת אנשי המאייה במרכז אמריקה, צמח זה שימש כאפרודיזייק טבעי. כיום, הדַמְייָנָה עדיין נחשבת כאפרודיזייק ומומלצת להגברת המרץ בכלל, דבר העושה אותה מתאימה לאנשים הסובלים מדיכאון קל.
שוּש קרח (Licorice ) – לעיכול נינוח בגוף. אחד הצמחים הכי שימושיים ברפואת צמחי המרפא. מגיע במקורו מהרפואה הסינית. צמח זה גדל גם בארץ במישור החוף ובגליל.
השוש קרח מכיל גליצריזין, העובד על כל המערכות בגוף, ולכן אפשר להשתמש בו לכל מטרה. הוא נחשב כצמח מזין ולכן השימוש בו מומלץ בעיקר במצבים של חולשה.

ועוד כמה טיפים קטנים לפני השינה:

  • לשינה טובה ויציבה מומלץ להימנע מארוחות מכבידות. ככלל, רצוי לאכול כשעתיים לפני השינה.
  • כדאי להימנע משתייה לפני השינה.
  • מומלץ להקפיד על לוח זמנים קבוע לשעת השינה ולשעת ההשכמה.
  • הולכים לישון רק כשעייפים.
  • הכנת רשימה של משימות למחר חוסכת מחשבות מטרידות.
  • ולבסוף, תרגילי הרפייה קצרים "יודיעו" לגוף "להוריד הילוך" ולהתכונן לשינה.

קצר ולעניין:
רוצים לישון טוב? פנו ליעוץ מקצועי והסתייעו בצמחי מרפא הידועים בסגולות להפחתת מתחים והשגת מצבי רגיעה לגוף: פסיפלורה, טילייה, דוריאן, דמיינה ושוש קרח.