website_grid_1660x410_arts

הכשרת מטפלים בכלים השלכתיים מטאפורים

בשנים האחרונות חדרה ההבנה וההכרה ביתרונות הרבים של הטיפול בכלים השלכתיים עם ילדים, נוער ומבוגרים המעוניינים לעבור דרך של טיפול והתפתחות בדרכים אחרות ויצירתיות.
יתרונותיה המרכזיים של גישה זו מבוססים על העובדה כי עבודה השלכתית מאפשרת מרחב טיפולי עדין, רגוע ולא מאיים ולעבודה "עקיפה" לכאורה המאפשרת למטופל להעלות את הנושאים העמוקים והחבויים ביותר בקלות ובזמן קצר .

תכניות רב שנתיות
מגמות לימוד

הטיפול בכלים השלכתיים מטאפוריים מביא למרחב הטיפולי גישה ייחודית בעלת עומק, גיוון ויצירתיות. הטיפול עושה שימוש בשפת הדמיון והיצירתיות באמצעות עבודה עם סמלים, דימויים, מטאפורות, קלפים השלכתיים, דרמה, משחק ואביזר, אבחון ציורים, כתיבה, ציור וצבע, תנועה ומוזיקה, ביבליותראפיה ועוד…
את המסלול ניתן ללמוד בשנת לימוד אחת ביום מרוכז. לקראת סוף השנה מתווספת סדנת ימ"מ בת 10 מפגשים .

המסלול מזכה ב-3 תעודות מקצועיות שונות:

1)תעודת מטפל מוסמך בקלפים טיפוליים.

2)תעודת הנחייה ועבודה באמצעות שילוב אומנויות, דרמה תרפיה וביבליותרפיה, ו/או תעודת הנחייה של כתיבה יצירתית טיפולית.

3)למסיימי  3 קורסים מתוך המסלול ( קלפים טיפוליים- חובה מטפל מטופל- חובה  , ובחירה בין שילוב אמנויות או כתיבה טיפולית )  – תוענק תעודת    "מטפל מוסמך בכלים השלכתיים- מטאפוריים בשדה הטיפול, ההנחיה, האימון, הייעוץ והחינוך".

היקף התכנית:

סה"כ היקף התוכנית כ-300 שעות אקדמיות

קורסי חובה:

קורס קלפים טיפוליים 120 שעות אקדמיות

קורס יחסי מטפל מטופל כ-60 שעות אקדמיות

ובחירה  בין שני קורסים:

קורס שילוב וטיפול באומניות 120 שעות אקדמיות

קורס כתיבה יצירתית טיפולית 120 שעות אקדמיות

על הקלפים המטפוריים:

הקלפים מהווים כלי טיפולי עוצמתי ומעמיק לעבודה מקצועית בתחומי: טיפול, יעוץ, הנחייה ואימון.

הקלפים מאפשרים, באמצעות תהליך פסיכולוגי של השלכה והרחקה, מסע עמוק לחקירה נפשית מעמיקה בנבכי הלא – מודע.

קלפים מטפוריים  השלכתיים , מביאים אל המרחב הטיפולי רגשות, ותובנות חיוניות בדרכים ייחודיות המאפשרות  עבודת  ריפוי  וטרנספורמציה ומשמשים כלי מתווך בתקשורת של המטפל עם מטופליו במרחב בטוח מוכל ומוגן.

טיפול באמנויות creative arts therapies :

מהווה ענף בפסיכותרפיה העושה שימוש בתהליכי יצירה והבעה אמנותיים, לכן הוא מכונה גם טיפול ביצירה והבעה.

הטיפול הוא רב תחומי וכולל סוגים שונים של טיפול יצירתי ביניהם: טיפול באמנות חזותית,  טיפול בדרמה  וביבליותרפיה.

קורס ייחודי זה מיועד להעשרת ארגז כלים – האישי והמקצועי.

  • בקורס יחוו המשתתפים עבודה עם כלים השלכתיים  מעולם הדרמה והמשחק הסיפור והציור.
  • יעשה שימוש בשפה אוניברסאלית, באמצעות עבודה עם סמלים, דימויים, מטאפורות, דמיון ויצירתיות.
  • המשתתפים יעברו למידה תיאורטית המשולבת עם התנסות חווייתית ויישומית.

Creative arts therapies:

  • השימוש בתהליכי יצירה והבעה אמנותיים, מסייע לאלה המתקשים לגעת  או  לבטא ורבלית  (מילולית) את רגשותיהם.
  • באמצעות השלכה של ביטויים חזותיים יצירתיים כמו:  צבע , טקסט, משחק או אביזר,  מתאפשרת נגישות לעולם פנימי ונגיעה ברבדים לא מודעים ובמחשבות ורגשות.
  • המיקוד הוא בתהליך היצירה ובדרכי ההבעה האמנותיים ופחות באיכויות האסתטיות של תוצרים. הביטוי היצירתי, מעלה חוויות רגשיות מעשירות המסייעות לאינטראקציות ייחודיות.

עבודה עם האומנויות השונות מסייעת לכל מי שעובד עם אנשים – מנחה, מדריך, מטפל, מורה ומאמן לעבור עם האדם איתו הוא עובד (ילדים נוער ומבוגרים) תהליך חוויתי  עוצמתי של התבוננות משותפת על היצירה ועיבוד מילולי. באמצעות תהליך זה נוצר חיבור בין חלקים קוגניטיביים ורגשיים של המונחה במטרה  לחזק את כוחותיו כפלטפורמה ליצירת שינוי וצמיחה בחייו.

כתיבה יצירתית טיפולית:

הסיפור נחשב  כמרפא לנפש.  למילים הכתובות  בסיפורים, שירים, אגדות וסיפורי עם, היו מקום משמעותי אצל האדם משחר ההיסטוריה האנושית. מקום  המאפשר לו עיבוד וארגון חוויות אישיות ומתן מענה לצרכים רגשיים. עצם פעולת הכתיבה היצירתית היא  תרפויטית,  היא משפרת תחושות של רווחה נפשית ויוצרת תחושת סדר פנימי .
באמצעות הכתיבה מעלה הכותב את עולמו האישי על רגשותיו וחוותיו, וזאת על ידי תהליכי הרחקה והשלכה של תכנים אישיים מהלא מודע. כתיבה אינטואיטיבית וזורמת מזמנת  התמסרות והנאה מעצם התהליך ומרחב  המאפשר קתרזיס,  ביטוי לעולם  אישי ופנימי, חיזוק כוחות ורכישת תובנות חדשות .

מושגים מקצועיים

ביבליותרפיה

שימוש  בטקסטים באמצעות תהליכי כתיבה וקריאה של אמצעים ספרותיים כמו טקסט, מחזה, תסריט, במטרה לעקוף את הערוץ המילולי הישיר במהלך טיפול.

 

גישה נרטיבית

גישה עקיפה המתאפשרת  נגישות לעולם הלא מודע ולעקיפת  חסמים ומנגנוני הגנה של האישי .

בכתיבה ואסוציאציות ספרותיות מובעים, רגשות, דחפים ומשאלות. ההנחה של הביבליותרפיה היא שהיצירה משקפת את עולם המושגים, הדימויים והחוויות של האדם בצורה אוניברסאלית, ולכן יכולה לעורר בכל אחד את עולמו הפנימי.

דרמה תרפיה - (Drama Therapy) -

השימוש בתהליכים דרמטיים באמצעות כלים מתחום התיאטרון, המשחק והמופע מאפשר חקירה פעילה של קשיים ואפשרויות לשינוי במישור הבין אישי, הקוגניטיבי והרגשי,. עבודה דרמטית מאפשרת: ביטוי עצמי, פיתוח מודעות לתפקידי חיים והרחבת רפרטואר התפקידים, פיתוח ספונטאניות, יצירתיות ודמיון, העצמת הדימוי העצמי והביטחון העצמי, שיפור כישורים חברתיים. המשתתף חווה תהליך של הרחקה מן המציאותי לדמיוני בעזרת אמצעים מגוונים: אימפרוביזציה, משחקי תפקידים, המחזת סיפורים ואגדות, שימוש במסכות וקלפים טיפוליים.

אולי יעניין אותך גם...

אירועים במכללת כרכור

מצטערים, אין!

תלמידים שצפו בעמוד זה, התעניינו גם בקורסים נוספים